Нови Сад, 28. октобар – У Скупштини АП Војводине данас је свечано отворен IV Симпозијум Удружења кардиолога Србије “иновација знања и могућности развоја Кардиологије у Србији (НОВА-К 2022)”, уз међународно учешће експерата кардиологије.
Говорећи на отварању ове конференције, председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор је истакао велико задовољство због могућности да покрајински парламент угости овако велики број међународних и домаћих стручњака из области кардиологије, спремних да размене искуства и знања везана за најновија достигнућа у превенцији, дијагностици и лечењу кардиоваскуларних болести.
„АП Војводина је протеклих година уложила значајна средства у обнављање укупних капацитета у вези са лечењем кардиоваскуларних болести. Реновиран је Институт за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици, али су изграђене и три ангио сале на територији Војводине. То јесте изузетно значајно, али је још значајнији квалитет наших лекара и комплетног медицинског особља који по својој стручности, знању и професионалности не заостају за лекарима из било које земље“, рекао је Пастор и додао да га посебно радује присуство ректора медицинског Универзитета Семелвајс из Будимпеште проф. др Беле Меркелија са којим је разговарао о сарадњи овог универзитета са нашим институцијама.
Председница Удружења кардиолога Србије проф. др Анастазија Стојшић – Милосављевић нагласила је да је овогодишњи тродневни симпозијум организован у сарадњи са Медицинским факултетом у Новом Саду, а да је у фокусу „НОВА-К 2022“ – едукација.
„Један од основних циљева Удружења кардиолога Србије је да радимо на побољшању образовања, усавршавања кардиолога и других профила медицинских радника који се баве кардиоваскуларним болестима“, истакла је Стојшић – Милосављевић и нагласила да су теме овогодишњег симпозијума мултидисциплинарне, а да су поред стручњака из Србије учешће узели и експерти из иностранства.
Говорећи о важности теме Симпозијума, др Стојшић – Милосављевић је нагласила да су кардиоваскуларне болести најраспрострањеније болести у Србији, те да је неопходна потпуна сарадња са пацијентима у превенцији болести, током дијагоностике и лечења, као да су из тог разлога на Симпозијуму присутни и представници Удружења пацијената Србије.
Ректор медицинског Универзитета Семелвајс из Будимпеште проф. др Бела Меркели рекао је да је са председником Пастором разговарао о сарадњи овог Универзитета са новосадским Медицинским Факултетом и Институтом за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици. Он је казао и да је након тога посетио Институт и разговарао са деканицом Мединцинског факултета проф. др Снежаном Бркић како би се прецизирали први кораци у реализацији сарадње.
„Разговарали смо о организовању студијских путовања који ће допринети усавршавању студената и медицинског особља и, још важније, о заједничким клиничким испитивањима. Универзитет Семелвајс је међу првима у региону и као водећи у Централно-источној Европи намера нам је да будемо мост између истока и запада“, нагласио је проф. др Меркели.