Нови Сад, 23. мај - У оквиру 89. Међународног сајма пољопривреде, данас је у Kонгреснном центру ”Мастер” одржана конференција ”Технолошке иновације и дигитализација у пољопривреди”, у организацији Средњеевропске мреже за привредни развој - ЦЕД.
Говорећи на отварању конференције, председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор истакао је да у последњих десет година нема сајамских манифестација које нису пропраћене догађајима у организацији мађарских и српских привредника, те да је данашња конференција смо континуитет у сарадњи два земље.
”Данашња тема је изузетно значајна јер је аграр перманентно био изложен потреби да се ухвати у коштац са изазовима технологије, да буде модернизован и Новосадски сајам је једна од иснституција која представља место где се сусрећу достигнућа и потенцијални корисници тих достигнућа” рекао је Пастор и нагласио да о значају данашње конференције и теме говори и велики број пријављених учесника који ће у разговорима оснажити постојеће поословне везе или успоставити нове.
Он је дадао и да је веома похвална узлазна путања сарадње две земље, при чему није реч само о бројкама јер су оне објективно мерило, него да је много битнија свакодневица, односно богатство сусрета, идеја и сарадњи, те да је и из тог разлога вредело уложити напор у изградњу односа Србије и Мађарске у претходних петнаест година.
Председник Привредне коморе Војводине Бошко Вучуревић рекао је да је у прва три месеца ове године спољно-трговинска размена између Србије и Мађарске на нивоу једне милијарде и двеста милиона евра., а да су у томе војвођански привредници учествовали са готово 800 милиона евра, што је више него дупло у односу на први квартал прошле године
”Ако упоредимо прошлу годину у односу на претпрошлу, исто тако је промет 35 одсто у порасту. То говори колико је велики напредак у спољно-трговинској сарадњи две државе. Мађарска је најзначајнији економски партнер АП Војводине”, поручио је Вучуревић.
Амбасадор Мађарске у Републици Србији Њ.Е. Атила Пинтер казао је да су Србија и Мађарска веома моћне у производњи прехрамбених производа, да могу вишеструко нахранити своје становништво, али да морају сарађивати и заједно се суочавати са свим изазовима.
На отварању конференције говорили су и директор ЦЕД-а Ласло Чик, генерална конзулка Мађарске у Суботици Естер Чалокези, као и председник Мађарско-српске трговинске и индустријске коморе Ђерђ Терек. У наставку конференције одржани су билатерални састанци привредника и представника привредних комора из две земље.