Нови Сад, 22. јул – У Клубу посланика Скупштине Аутономне покрајине Војводине, вечерас је одржана промоција књиге „Oд присаједињења до прекрајања, Војводина у Краљевини СХС/Југославији 1918-1941.” аутора проф. др Саше Марковића објављене у издању Архива Војводине.
У име домаћина скупа, присутнима су се обратили Немања Завишић, потпредседник Скупштине АП Војводине и др Никола Бањац, генерални секретар Скупштине. Поред потпредседника и генералног секретара Скупштине, о књизи су говорили проф. др Саша Марковић, аутор и др Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине.
Књига монографског карактера као капитално историографско дело у седам поглавља обрађује тему политичких прилика током међуратног периода на овим просторима и истовремено представља резиме резултата истраживања неколико претходних генерација наших историчара. На промоцији је било речи и о историјату процеса настанка Војводине, политичком и културном раду Срба у Војводини и процесу уједињења са Србијом.
Поздрављајући присутне, Немања Завишић, потпредседник Скупштине АП Војводине рекао је да му је част што је у Скупштини уприличена промоција тако значајног и важног дела истичући да је циљ да се на прави начин представи развој и тежња Срба за националном еманципацијом и уједињењем са својим сународницима јужно од Дунава.
„Ово је за нас изузетно важна тема о којој се до недавно мало писало, а још мање мало говорило. Међутим, од 2016. године, озбиљно смо приступили обнови наше националне идеје и мисли овде у северној покрајини. Данас се коначно на прави начин обележава један од најзначајнијих догађаја у нашој историји – Присаједињење простора Баната, Бачке, Барање и дан раније Срема Краљевини Србији. У званичну употребу враћени су традиционални симболи, застава и грб Српске Војводине из 1848. године. Отворен је Музеј присаједињења, а наш ослободилац и ујединитељ Краљ Петар I Карађорђевић, добио је велелепни споменик овде у Новом Саду. Такође, данас имамо Београд и Нови Сад чији односи више нису оптерећени аутономашко – сепаратистичким тенденцијама, већ су њихове интелектуалне и политичке елите окупљене око заједничке идеје и визије председника Александра Вучића о изградњи слободне, успешне и модерне Србије. Скупштина Аутономне покрајине Војводине биће и у наредном периоду отворена за овакве и сличне догађаје и на тај начин дати подстицај даљем развоју наше политичке мисли“, рекао је Немања Завишић.
„Монографија представља резултат вишегодишњег истраживања историје овог простора између два светска рата, а термин Војводина који се употребљавао у том периоду био је културолошки и идентитетски ослоњен на идеју Српског Војводства из 1848. године,“ рекао је у свом обраћању аутор проф. др Саша Марковић. По речима аутора, монографија попуњава једну празнину у постојећој историографској литератури која је посвећена овој теми и истовремено представља резиме резултата неколико претходних генерација наших историчара.
Др Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине, захвалио се домаћинима из Скупштине Аутономне покрајине Војводине на гостопримству и на успешној организацији промоције монографије. Он је рекао да Архив Војводине има и одличну сарадњу са другим историјским архивима у градовима широм Србије и да је на основу те сарадње монографија успешно представљена од севера до југа земље.
Вечерашњој промоцији у Клубу посланика Скупштине АП Војводине присуствовали су и представници Покрајинске владе, Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана, универзитетски професори, историчари, студенти, представници медија и заинтересоване јавности који су такође активно учествовали у конструктивној дискусији о монографији.