Нови Сад, 5. децембар - Одбор за безбедност Скупштине АП Војводине одржао је данас своју осму седницу у актуелном сазиву која је била посвећена теми насиља над женама. Поред чланица и чланова Одбора, седници су присуствовале и Бранкица Јанковић, Повереница за заштиту равноправности и Анико Ширкова, заменица Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана.
Поводом обележавања глобалне кампање „16 Дана активизма у борби против насиља над женама“, Одбор за безбедност је и ове године подржао кампању одржавањем посебне седнице посвећене актуелној ситуацији у борби против насиља над женама, доношењем и упућивањем одговарајућих закључака и препорука у циљу подизања свести и пружања доприноса у заједничким напорима који се чине на спречавању насиља над женама и других облика роднмо заснованог насиља.
Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић информисала је Одбор о актуелном стању упозоравајући да статистички подаци и даље говоре о томе да су породично насиље, као и оправдани страх од таквог насиља код жена, у великој мери присутни. Она је нагласила да је зато веома важно да се о насиљу говори јавно и изразила задовољство што се о овој теми дискутује на седници Одбора за безбедност. Анико Ширкова, заменица Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана, упознала је присутне са активностима омбудсмана у борби против насиља над женама. Након тога, чланице и чланови Одбора су заједно са гостима на седници, учествовали у конструктивној дискусији после чега су донели следеће закључке:
•У наредном периоду потребно је унапредити мултисекторску сарадњу свих одговарајућих институција у друштву да препознају насиље, правовремено реагују и поштују утврђене процедуре у поступању у складу са надлежностима, јер је то од суштинског значаја за успешно суочавање са насиљем над женама и у породици, а примери добре праксе показују да тамо где институције сарађују има резултата.
•Неопходно је континуирано и перманентно указивање на важност подизања свести јавности о постојању насиља над женама у породици, као и наставак едукације професионалаца и спровођења пројеката који треба да унапреде одговор друштва на проблем који изазива насиље у породици, односно заштиту свих оних који су преживели насиље у породици.
•Треба иницирати у локалним самоуправама, где то још није учињено, потписивање Протокола о сарадњи центра за социјални рад са локалном самоуправом, полицијом, тужилаштвом, здравственим установама, као и са школама и другим институцијама и организацијама о обједињеном и умреженом присутупу за решавање насиља у породици.