Нови Сад/Шид, 22. новембар – Женска парламентарна мрежа Скупштине АП Војводине одржала је данас своју 20. седницу која је упрличена у општини Шид. Поред чланица Мреже, седници су присуствовале и представнице женских одборничких мрежа из Војводине.
Поштујући водеће принципе свог рада, а то су подршка и сарадња са механизмима родне равноправности, Женска парламентарна мрежа је у претходном периоду у сарадњи са женским одборничким мрежама, у локалним самоуправама у Војводини успешно организовала низ округлих столова у циљу јачања институционалне подршке унапређењу положаја жена и њиховог економског оснаживања.
На седници у Шиду, сумирани су и размотрени резултати, закључци и препоруке са одржаних округлих столова, као и даљи планови Мреже. Као један од резултата заједничког рада, Женске парламентарне мреже Скупштине Аутономне покрајине Војводине и женских одборничких мрежа у војвођанским општинама и градовима предложено је успостављање „Мреже парламентарки“, као једног вида будуће платформе заједничког деловања и рада.
На округлим столовима и састанцима у војвођанским оптинама учествовало је више од 150 жена. Обрађене су теме од значаја за унапређење положаја жена, као што су: економско оснаживање жена пре свега у руралним подручјима и у области туризма, унапређење положаја жена на тржишту рада, боље и праведније представљање жена у медијима, као и развој женског предузетништва и оснаживање жена за учешће у политичком животу.
Чланице Женске парламентарне мреже и женских одборничких мрежа поручиле су данас у Шиду, да ће наставити континуирано и заједнички да раде на јачању институционалне сарадње кроз спровођење доследне политике са циљем елиминисања дискриминације жена, побољшања њиховог положаја и интегрисања начела равноправности полова у све области деловања институција система, као једног од чинилаца модернизације и демократизације друштва.
Поред заштите жена од дискриминације у наведеним областима које су обрађене на округлим столовима, заједничким иницијативама присутупаће се и у заштити од дискриминације жена у областима безбедности, науке, технологије, културе, спорта, здравства, образовања и у другим областима од заједничког интереса, истакнуто је на седници.
„Женска солидарност одборница и посланица, кључна је у напорима на остваривању родне равноправности. Самим тим што смо се окупиле данас овде у Шиду у тако великом броју, говори о томе да смо одлучне у намери да заједнички наставимо започето и да останемо yједињене у напорима на стварању услова за остваривање пуне родне равноправности. Недвосмислено смо показале да имамо жељу заједнички да радимо и да кроз тај рад на местима где смо у прилци да одлучујемо, дамо свој допринос унапређењу положаја жена, рекла је у свом обраћању на данашњој седници Стојанка Лекић, покрајинска посланица и прва посланица која је обављала функцију координаторке у Женској парламентарној мрежи Скупштине АП Војводине.
На 20. седници Женске парламентарне мреже Скупштине АП Војводине одржаној у Шиду, у складу са наведеним, предложен је и прихваћен сет препорука које жене као доноситељке одлука могу да примене у свом раду:
1.Континуирано унапређивати рад женских одборничких мрежа;
2.У локалним самоуправама залагати се за доношење, промоцију и спровођење програма економског оснаживања жена;
3.Примењивати родне анализе и родно одговорно буџетирање;
4.Медијски промовисати проблеме родне равноправности са циљем борбе против родних стереотипа;
5.Јавно заговарати доношење и спровођење програма унапређења положаја жена;
6.Формирати посебна тела за економско оснаживање жена;
7.Креирати подстицајне програме за развијање производње која посебно погодује женама;
8.У јавном информисању и у својим медијским обраћањима залагати се за промоцију достигнућа жена у јавном и политичком животу, економији, предузетништву, науци, образовању и другим областима стваралаштва;
9.Креирати програме за оснаживање жена и едукације жена као би се активније бавиле питањем родне равноправности и положајем жена;
10.Развијати и оснаживати женску солидарност, уз континуирано подизање свести о позицији и правима жена;
11.Залагати се за једанке могућности и равноправан приступ жена и мушкараца положајима моћи и одлучивања у свим областима јавног и политичког живота на свим нивоима власти а посебно на онима на којима су жене мало заступљене.