Нови Сад, 4. октобар – Учешћем на панелу под називом „Жене у спорту“, Одбор за омладину и спорт и Женска парламентарна мрежа Скупштине АП Војводине, одржали су данас своје седнице на Сајму спорта у Новом Саду. Панел дискусија била је посвећена постојању дискриминације жена у спорту, препрекама и потешкоћама са којим се жене суочавају на путу до спортских успеха.
Где жене спортискиње виде препреке. То су могућност бављења спортом, заступљеност жена у органима спорта, финансије, премије и награде у спорту, висина средстава издвојених за женски спорт у односу на издвојена средства за мушки спорт, породица и мајчинство, боја коже и верска припадност. Затим, у погледу јавности на жене у спорту, на њихове успехе, на начин извештавања о спортисткињама и у доступности термина за теренинге спортискиња.
Све ово сагледано је на панелу кроз читав низ примера из свакодневне праксе, које је учесницама и учесницима представила председница скупштинског Одбора за спорт и омладину Стојанка Лекић, која је и сама некадашња спортисткиња и спортска радница. На панелу су приказани и видео снимци у којима познате спортискиње говоре о сопственим искуствима у погледу неравноправности.
„ Са циљем да се скрене пажња на присутност дискриминације жена у спорту акценат у данашњој панел дискусији ставили смо на примере и сведочења самих спортискиња, јер сматрамо да је то један од најбољих начина да слушајући исповест спортискиња, скренемо пажњу јавности и подигнемо свест људи о потреби да сви заједно утичемо на родну равноправност и оснаживање жена и девојака у спорту“, казала је Стојанка Лекић.
Она је нагласила да је то једна врста обавезе у погледу борбе за пуну родну равноправност, јер је учешће жена у спорту кроз читаву историју било обележено поделом и дискриминацијама, а истовремено и испуњено врхунским успесима и достигнућима спортискиња, што је и данас лако видљиво.
Поред Стојанке Лекић, на панелу су говорили и Марко Адамовић из Покрајинског секретаријата за спорт и омладину, који је присутне упознао са актуелним пројектима и мерама које ресорни секретаријат спроводи у погледу теме о којој се говори на панелу, затим, Снежана Вујановић из Покрајинског завода за спорт и медицину спорта и Јасна Ђукић, представница Савеза за школски спорт Војводине.
У панле дискусији, између осталог, оцењено је да су неосноване тврдње према којима су жене лепши али слабији пол и да зато не могу да поднесу напоре које спорт изискује. Оцењено је да су жене које се баве спортом по својим особинама сличније мушкарцима спортистима него женама које нису спортискиње.
Од самог почетка бављења спортом, девојчице треба подједнако подстицати као и дечаке, прво од саме породице, преко школе и клубова па даље преко подстрека читавог друштва, а један од важнијих подстрека треба да дају медији који доприносе да спортсткиње, поред спортиста, постају узори дечацима и девојчицама по успесима, а не по физичком изгледу, тетоважама, везама и другим појавама које се често стављају у први план, оцењено је на панелу.