Нови Сад, 12. децембар – У Скупштини АП Војводине данас је отворен „Војвођанско-мађарски водопривредни форум“, који је организовала Канцеларија Средње-европске мреже за економски развој, уз подршку покрајинског парламента и мађарског Министарства спољних послова и трговине.
Отварајући форум, председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор истакао је да овакви заједнички догађаји имају деценијску традицију, а да је укупан амбијент за њихово организовање данас бољи него пре неколико година, посебно се осврћући на ратификацију оквирног споразума о техничкој и економској сарадњи између Републике Србије и Мађарске, у области инфраструктурних пројеката.
„Тај споразум ствара институционални и финансијско-организациони оквир за заједничке пројекте и њихову реализацију. Уколико се осврнемо на област водопривреде, не можемо занемарити наш заједнички напор да Дунавски регион учинимо атрактивнијим и развијенијим, као ни чињеницу да је Мађарска задужена за поглавља која се баве питањима водопривреде“, рекао је Пастор.
Он је додао да је решавање питања квалитета пијаће воде, отпадних вода и пречишћавања дуготрајан и финансијски веома изазован процес који захтева сарадњу, те назначио важност што скоријег отварања поглавља 27 у процесу ЕУ интеграција, које обухвата заштиту животне средине, како би Србија имала приступ фондовима који би убрзали и подржали реформе у овој области.
„Што се тиче покрајинске администрације, ми покушавамо да остваримо максимум у складу са нашим буџетским оквиром, па су тако предлогом буџета за 2019. годину обухваћена четири пројекта који имају за циљ решење проблема отпадних вода у Бачкој Тополи, Малом Иђошу, Србобрану и Темерину“, поручио је Пастор.
Помоћник министра за промоцију извоза у Министарству спољних послова и трговине Мађарске Иштван Јо истакао је да су добри политички односи његове земље са Републиком Србијом снажно и позитивно утицали и на економске односе.
Према његовим речима, Србија, иако формално није у ЕУ, део је европског економског окружења, а заједнички циљ обе земље, на чему се обострано предано ради, јесте да се привредна сарадња развија и напредује. Томе ће, истакао је Јо, изразито допринети велики значајни инфраструктурни пројекти, попут изградње брзе железничке пруге Београд-Будимпешта, што ће утицати и на развој економије, али и туризма и других привредних грана. Он је истакао да Мађарска има веома велико и успешно искуство када је реч о решавању проблема из области водопривреде, те да је спремна да помогне Србији у овој области.
Великом броју учесника овог форума, обратили су се и државни секретар у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Републике Србије Имре Керн, државни секретар у Министарству заштите животне средине Бранислав Блажић, заменик покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство Роберт Отот, као и амбасадор Мађарске у Београду Атила Пинтер.