Нови Сад, 25. јун – У организацији Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије, у Скупштини АП Војводине данас је одржана јавна расправа о Нацрту закона о родној равноправности.
Захваљујући се Скупштини АПВ на помоћи у организацији, државна секретарка у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања др Стана Божовић истакла је да је веома радује што се прва у низу јавних расправа о овом важном законском предлогу одржава управо у Новом Саду и АП Војводини, те да у предстојећем периоду следе и расправе у Београду, Нишу, Крагујевцу и Новом Пазару.
Поздрављајући велики број учесника на данашњој расправи, председник Скупштине АПВ Иштван Пастор истакао је да су управо у сали Скупштине АПВ, у последњих 16 година, донете кључне одлуке које су утемељиле родну демократију у Војводини и Србији.
„Само неке од њих су Одлука о Покрајинском омбудсману из 2002. године, Покрајинска скупштинска одлука о равноправности полова из 2004. године, као и одлука о оснивању Покрајинског завода за равноправност полова и Декларација о равноправности полова. Године 2008. Скупштина АП Војводине донела је Стратегију за заштиту од насиља у породици и других облика родно заснованог насиља, 2013. формирана је Женска парламентарна мрежа, а крајем 2014. донета је и Одлука о Програму за заштиту жена од насиља у породици и партнерским односима и других облика родно заснованог насиља у АП Војводини за период до 2020“, истакао је Пастор и нагласио да Одбор за равноправност полова Скупштине АПВ и Женска парламентарна мрежа континуирано подстичу и промовишу значај локалних комисија за родну равноправност као и оснивање женских одборничких група у општинским и скупштинама градова на подручју АП Војводине.
Председник Пастор говорио је и о заступљености жена у скупштинским клупама АПВ, подсетивши да је у јуну 2014. Скупштина АПВ усвојила нову Покрајинску скупштинску одлуку о избору посланика, којом се мењају изборна правила и уводи само пропорционални изборни систем, тако да су у сазиву конституисаном 2. јуна 2016. у Скупштини АП Војводине 42 посланице, односно 35 одсто од укупног броја посланика.
„Када је реч о овој теми посебно наглашавам да је кључна реч била и остала – солидарност. Дубоко сам уверен да женама не требају савети, њима је потребна подршка, не само подршка мушких колега и партнера, већ у истој мери и подршка и солидарност жена. Само кроз мрежу солидарности, мушке и женске солидарности, можемо говорити о родној демократији. А без родне демократије нема ни демократије у Србији“, нагласио је Пастор.
Потпредседник Покрајинске владе Ђорђе Милићевић, поздрављајући присутне на отварању јавне расправе, нагласио је да у свим сегментима свог деловања актуелна Покрајинска влада родну равноправност издваја као један од својих не само декларативних, него суштинских приоритета.
„Начела једнаких могућности и за жене и мушкарце, стварање услова за њихово равноправно учешће у свим областима друштвеног живота и, најзад, спречавање сваког облика родно засноване дискриминације нису само политичка, већ људска и морална начела на којима заснивамо сопствено деловање“, казао је потпредседник Милићевић.
Током уводних обраћања, учесницима данашње расправе обратили су се и Миа Страјин, председница Савета за родну равноправност и координаторка Женске парламентарне мреже Скупштине АПВ, Диана Миловић, директорка Завода за равноправност полова, Срђан Кружевић, заменик градоначелника Града Новог Сада и Мирјана Василић, председница Комисије за родну равноправност Града Новог Сада.
Јавној расправи присуствовала је и потпредседница Скупштине АПВ Снежана Седлар, а на скупу је говорио и велики број експерткиња за област родне равноправности и спречавања дискриминације.