Нови Сад, 26. април – У организацији новосадског Центра за друштвену стабилност, данас је у Скупштини АП Војводине одржана трибина „Српско-мађарски односи у 21. веку“, на којој су говорили председник Скупштине АПВ Иштван Пастор, амбасадор Мађарске у Републици Србији Атила Пинтер и директор Завода за уџбенике Драгољуб Којчић.
Према речима модератора трибине и портпарола Центра за друштвену стабилност Предрага Рајића, жеља организатора је била да се у времену када и из Београда, и из Будимпеште, синхроно стижу оцене да су односи две земље на историјски највишем нивоу, у отвореном дијалогу потраже одговори на питања која могу осликати правац у ком ће се у будућности кретати српско-мађарски односи.
Председник Скупштине АПВ Иштван Пастор истакао је да је данас однос Републике Србије и Мађарске, као и њихових народа и највиших политичких представника, на највишем могућем нивоу, заснован на дубоком поштовању и отворености.
„Грађење заједничког осећаја сигурности и посвећености европској будућности је посао на којем се, нарочито у последњој деценији, посвећено и успешно радило у обе земље. Тај процес је подразумевао не само унапређење економских веза, већ и спремност да се отворено разговара о заједничкој прошлости и историји. Данас од тог односа највеће бенефите имају мађарска заједница у Србији и српска заједница у Мађарској, које су истовремено снажно допринеле и да ти односи јачају“, рекао је Пастор.
Он је додао и да Мађари у Војводини имају слојевит идентитет јер у културолошком смислу себе доживљавају као припаднике мађарске заједнице, а донекле и у политичком смислу од кад постоји могућност двојног држављанства. Према његовим речима, други слој тог идентитета чини лојалност према земљи у којој живе, и залагање за њен проспертет, те да нема ничег природнијег од тога. У том смислу, како је навео, мађарска заједница тражи партнере који ће допринети очувању тог идентитета, али истовремено и просперитету и економском развоју Србије.
Амбасадор Мађарске у Републици Србији Атила Пинтер истакао је да одличне билатералне односе између две земље прати и помак у економским и привредним везама. Он је истакао значај заједничких инфраструктурних пројеката, везаних за обнову пруга и путева, а посебно је истакао важност отварања нових граничних прелаза. Према његовим речима до 2012. године између Србије и Мађарске постојало је пет граничних прелаза а данас их је већ осам, што јасно указује на обострану жељу и потребу за повезивањем. Амбасадор Пинтер је указао и на изразито активну сарадњу на нивоу највиших државних функционера, континуиране састанке на ниву Влада две земље, министара, државних секретара.
Осврћући се на различите фазе односа које су Србија и Мађарска имале кроз историју, филозоф и директор Завода за уџбенике Драгољуб Којчић оценио је да су односи две државе константно у узлазној фази, истичући велики значај мађарске националне заједнице у Војводини у градњи тих односа, као и економску сарадњу која свима доноси бенефит. Он је оценио да као што људи граде инфраструктуру, тако и инфраструктура омогућава повезивање тих људи. Којичић је нагласио да случај позитивне еволуције односа Србије и Мађарске нису само на корист тих држава него представљају добру парадигму за целу европску заједницу.