16. 06. 2026.Predsjednik Juhász na komemoraciji povodom 82. godišnjice deportacije Židova iz Subotice

Subotica/Novi Sad, 16. lipnja – Predsjednik Skupštine AP Vojvodine, dr. Bálint Juhász, nazočio je danas u Subotici komemoraciji povodom 82. godišnjice deportacije Židova iz ovog grada i u ime pokrajinskog parlamenta položio vijenac na spomenik u dvorištu Sinagoge.

U proljeće i ljeto 1944. godine dogodio se jedan od najtragičnijih događaja u povijesti Subotice kada je deportirana gotovo cijela židovska zajednica u logore i tvornice diljem Europe. Povodom godišnjica deportacije, u Subotici se tradicionalno održavaju komemoracije kod sinagoge i na drugim mjestima sjećanja, kako bi se odala počast žrtvama i sačuvalo sjećanje na stradanje subotičkih Židova.

Prigodnim govorima obratili su se vrhovni rabin židovske zajednice u Srbiji, Isak Asiel, predsjednik Židovske općine Subotica, Róbert Szabados, i predsjednik Skupštine grada Subotice, Daniel Đivanović, koji su poručili da je njegovanje kulture sjećanja važno ne samo zbog poštovanja prema žrtvama, već i kao opomena da se zločini iz prošlosti nikada ne ponove.

Pored predsjednika Juhásza, vijence su položili i predstavnici Vlade Mađarske, Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici, Grada Subotice, Nacionalnog vijeća mađarske nacionalne manjine, Nacionalnog vijeća bunjevačke nacionalne manjine, židovskih općina Novog Sada, Subotice i Zrenjanina i drugi.