Újvidék, november 20. – Intézmények, vállalkozók és egyesületek képviselőinek részvételével ma Újvidéken megnyílt a VII. Regionális Üzleti Fórum, amelyet hagyományosan Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőháza és az Európai Régiók Gyűlése (AER) szervez a Vajdasági Gazdasági Kamarával, a Vajdasági Fejlesztési Ügynökséggel és az Európai Vállalkozásfejlesztési Hálózattal együttműködésben.
A tartományi intézményekkel és az AER-rel szinergiában működő Fórumon az idei évben a hangsúly a mezőgazdasági és élelmiszeripar, a fémfeldolgozó ipar, az információs és kommunikációs technológia területeire helyeződött. Vajdaság AT Képviselőháza az AER-rel együttműködve évente megrendezi ezt a Fórumot, amelyet először 2018-ban tartottak meg Damir Zobenica, a Tartományi Képviselőház alelnöke és az AER alelnöke kezdeményezésére.
A Fórum megnyitóján Juhász Bálint, Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőházának elnöke hangsúlyozta, hogy az intézmények és az innovációk kötik össze az idei Fórum valamennyi témáját, és kiemelte, hogy a fejlődés kulcsa az oktatás, a kutatás és az innováció alkotta tudás háromszögében rejlik.
Juhász rámutatott, hogy a társadalom fejlődését két pillérre kell alapozni: a tudásalapú gazdaságra, valamint a tudás és a technológia gyakorlati alkalmazásra, amelyek gazdasági hasznot és új munkahelyeket teremtenek. A házelnök bemutatta Vajdaság AT gazdasági és infrastrukturális tevékenységeit.
„Vajdaság 42 helyi önkormányzati egységében összesen 104 ipari övezet létesült. Ezek harmada teljesen kiépített infrastruktúrával – gázhálózattal, vízhálózattal, szennyvízrendszerrel és optikai kábelekkel – rendelkezik, míg több mint fele, 54%-a részben felszerelt. Szerbia 15 szabadkereskedelmi övezetéből négy található Vajdaságban, a 46 bejegyzett klaszter közül pedig körülbelül 20 működik aktívan a tartományban” – mondta Juhász.
Kiemelte Vajdaság eredményeit, mely az informatikai szektor és a mezőgazdaság együttműködésének köszönhető. Példaként említette az európai normákat is meghaladó Újvidéki Tudományos és Technológiai Parkot, valamint a BioSense Intézetet.
Maja Gojković, a Tartományi Kormány elnöke elégedettségének adott hangot, hogy a Fórumot hetedik alkalommal szervezik meg, és ez a tartományi intézmények, valamint Vajdaság AT és az Európai Régiók Gyűlése közötti szoros kapcsolatok bizonyítéka. Kiemelte, hogy a Tartományi Kormány prioritása a gyorsított gazdaságfejlesztés és a gazdaságba történő befektetés. Hozzátette, hogy a kormány folytatja azokat az ösztönző intézkedéseket, amelyek segítik az egyéneket és a vállalatokat a globális gazdasági kihívások leküzdésében.
Vladimir Gak, a Vajdasági Gazdasági Kamara elnöke elmondta, hogy bár a globális gazdaságban válság tapasztalható, ami vállalatok bezárásához és munkahelyek elvesztéséhez vezet, a Vajdasági Kereskedelmi Kamara rendelkezésére álló adatok alapján Szerbiában gazdasági növekedés mutatkozik. 2023-ban 4,6 milliárd eurónyi közvetlen külföldi befektetés érkezett az országba, míg az idei év első nyolc hónapjában ez az összeg 3,2 milliárd eurót tesz ki.
Albert Castellanos, az Európai Régiók Gyűlésének elnöke köszönetet mondott a Fórum minden résztvevőjének és a szervezőknek, és úgy értékelte, hogy a Regionális Üzleti Fórum az AER támogatásával megszervezett legfontosabb esemény a gazdaságfejlesztés területén. Hangsúlyozta, hogy fel kell ismerni a regionális és helyi szereplők jelentőségét politikai és gazdasági értelemben is, mivel ők ismerik legjobban az adott régió gazdasági lehetőségeit és szükségleteit.
A Fórum folytatásában Shandong tartomány (Kínai Népköztársaság), Hessen Szövetségi Tartomány (Németországi Szövetségi Köztársaság), Tengermelléki-fennsík megye (Horvát Köztársaság) és Vajdaság Autonóm Tartomány (Szerb Köztársaság) képviselői osztották meg tapasztalataikat és mutatták be jó gyakorlataikat. Ezt követően az online platformon keresztül szervezett B2B találkozókra kerül sor, amelyek december 6-ig nyitva állnak minden érdeklődő regisztrált vállalat képviselői számára.
A Fórum résztvevői a régió jelentős vállalatai, regionális gazdasági kamarák, regionális fejlesztési ügynökségek, valamint egyéb intézmények, amelyek támogatják a kis- és középvállalkozások fejlődését, és hozzájárulnak a gazdasági környezet javításához, valamint az új beruházások ösztönzéséhez.