31. 10. 2024.Predsjednik Juhász razgovarao s veleposlanicom Norveške

Novi Sad, 31. listopada – Predsjednik Skupštine AP Vojvodine, Bálint Juhász, razgovarao je danas s veleposlanicom Kraljevine Norveške u Republici Srbiji, nj.e. Kristin Melsom, o suradnji AP Vojvodine i norveških regija, očuvanju okoliša i obnovljivim izvorima energije te velikim potencijalima Vojvodine u području poljoprivrede i IT industrije.

Predsjednik Juhász istaknuo je dugogodišnju i prijateljsku suradnju s norveškom regijom Nordland koja ima potencijala proširiti se i konkretizirati u područjima koja su od zajedničkog interesa za obje regije, poput ekologije, poljoprivrede i IT industrije.

„AP Vojvodina je primarno poljoprivredna regija, ali imamo i vrlo razvijenu IT industriju. Novi Sad je najveće IT središte u našoj zemlji, a jako smo ponosni na sinergiju Sveučilišta u Novom Sadu, Pokrajinske vlade, poduzetnika, BioSens instituta, Znanstveno-tehnološkog parka iz koje nastaju iznimni projekti i rezultati“, istaknuo je Juhász.

On je dodao i da Republika Srbija i AP Vojvodina nastoje doprinijeti globalnoj borbi za očuvanje okoliša te je upoznao veleposlanicu Melsom sa subvencijama za energetsku učinkovitost koje postoje na lokalnoj i pokrajinskoj razini, a koje građanima, pored ekoloških prednosti, daju i financijsku dobrobit.

„Mišljenja sam do moramo od građana napraviti partnere na ovom putu. Bez obzira na usvajanje deklaracija, građenje infrastrukture, vjetroparkova, ako nemamo partnerstvo s građanima, nećemo puno postići u okviru zelene tranzicije“, rekao je Juhász.

Veleposlanica Melsom istaknula je da postoje IT tvrtke koje posluju u Srbiji i Novom Sadu i naglasila da su zaposlenici u ovim kompanijama sjajni stručnjaci koji su iznimno posvećeni svom poslu. Ona je dodala da je Norveška daleko odmaknula u pogledu ekoloških standarda i da su spremni za razmjenu iskustava i primjera dobre prakse.

Predsjednik Juhász je naglasio i da Norvešku i Srbiju veže i zajednička povijest, te da je vrlo važno njegovati kulturu sjećanja na razdoblje kada je tijekom Drugog svjetskog rata velik broj ljudi iz naše zemlje deportiran u Norvešku kako bi gradili ceste i pruge na sjeveru ove zemlje, pa tako i čuveni „Krvavi put“. Veleposlanica Melsom istaknula je da Ministarstvo kulture Norveške posebno vodi računa o svim spomen-obilježjima stradalima u ovom razdoblju, kojih je mnogo, kao i da je to razdoblje napravilo neraskidive veze između dva naroda.