Újvidék, szeptember 4. – Juhász Bálint, Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőházának elnöke ma részt vett a Feeding Future, vagyis a Tápláljuk a jövőt! – Élelmiszer-szakértők megerősítése az élethosszig tartó tanulás és a határokon átívelő kapcsolatok révén nevet viselő projekt ünnepélyes megnyitóján, amely a Magyarország és Szerbia közötti, határon átnyúló együttműködési Interreg VI-A IPA 2021–2027 program keretein belül valósul meg.
A projekt célja olyan megfelelő képzettségű szakemberek oktatása, akik képesek lesznek megfelelni a korszerű élelmiszer-termelés és a szolgáltatóipar követelményeinek. A projekt az Újvidéki Egyetem Technológiai Kara és a szegedi Csongrád-Csanád Kereskedelmi és Iparkamara együttműködésével jött létre, a Vajdasági Gazdasági Kamara, az Európa Kollégium és az Ecopanonia klaszter támogatásával.
Juhász elnök köszöntőjében hangsúlyozta, hogy Szerbia és Magyarország hosszú évek óta tartó sikeres együttműködése számos olyan projektet eredményezett, amelyek jelentős mértékben hozzájárultak Szerbia, Vajdaság és az egész régió fejlődéséhez, és a Feeding Future projekt is ezek közé tartozik.
„Az IPA határon átnyúló együttműködési program a hétköznapi polgár számára talán absztraktnak tűnhet, vagy azt a képet keltheti, hogy ez csak kevesek kiváltsága, és nem érinti őt és az ő életét. Azonban a tény az, hogy a Magyarország–Szerbia IPA program keretében 2007 és 2013 között 204 projekt valósult meg, összesen mintegy 50,1 millió euró értékben. E projektek megvalósításában 335 604 ember vett részt, 34 km kerékpárút épült, 11 árvízvédelmi akció valósult meg, és 66 olyan eseményt szerveztek, amelyek célja a gazdasági együttműködés előmozdítása volt. Az eseményeket több mint 181 000 ember látogatta, és a programok 287 településre terjedtek ki“ – hangsúlyozta Juhász.
Mint mondta, az akkori időszak egyik projektje az Ásotthalom és a Bácsszőlős közötti út megépítése volt, ezzel párhuzamosan tervezték a Szabadka–Szeged regionális és határon átnyúló vasútvonalat, amely időközben szintén megvalósult. Egy másik projekt keretében kiépítették a magyar–szerb folyami határátkelőhelyeket a Tiszán, amelynek célja a folyami határátkelőhely biztosításához és a szolgáltatók elhelyezéséhez szükséges infrastruktúra kiépítése volt mindkét oldalon.
„A következő európai uniós költségvetési ciklusban, 2014–2020 között az Interreg IPA Magyarország–Szerbia határon átnyúló együttműködési program keretében 76.616.470,00 eurót különítettek el. Ebből az időszakból származó projektek közé tartozott a Kübekháza–Rábé határon átnyúló út fejlesztése, a Baja–Bezdán csatorna vízgazdálkodási területeinek komplex fejlesztése, valamint a határmenti vízgyűjtő területek vízellátása és vízgazdálkodási infrastruktúrájának fejlesztése, amely során mobil gátat vásároltak és víztisztítót építettek Magyarkanizsán“ – ismertette a tartományi parlament elnöke.
Juhász kiemelte, hogy az Európai Unió 185 000 euróval támogatta a Feeding Future projektet, és ezt a költségvetést a partnerek saját forrásaikkal egészítették ki. Ennek eredményeként kidolgozásra kerül egy stratégia, és modernizálják a Technológiai Kar laboratóriumait Újvidéken, biztosítva a jövő egyetemista generációi számára a korszerű és modern felszerelést.
„A projekt keretében megvalósuló képzés egyetemistáknak és vállalkozóknak szól, azzal a céllal, hogy a határmenti régióban olyan szakembereket képezzenek, akik megfelelnek a korszerű élelmiszer-termelés és szolgáltatóipar követelményeinek” – hangsúlyozta Juhász elnök.
Az eseményen felszólalt még Szekér Klára Szilvia, a Magyar Nagykövetség mezőgazdasági és környezetügyi attaséja, Slavoljub Arsenijević, gazdasági és turizmusért felelős titkárhelyettes, Boško Vučurević, a Vajdasági Gazdasági Kamara elnöke, a projekt hordozói és résztvevői, valamint szakértők az egészségügy és az oktatás területéről.