Нови Сад, 04. септембар – Председник Скупштине АП Војводине Балинт Јухас присуствовао је данас свечаном отварању пројекта „Хранимо будућност – Оснаживање стручњака у области хране целоживотним учењем и повезивањем преко граница“ (Feeding Future), који се спроводи у оквиру Interreg VI-A IPA 2021-2027 програма порекограничне сарадње Мађарска – Србија.
Овај пројекат има за циљ усавршавање кадрова који би били квалификовани да одговоре захтевима савремене производње хране и услужне индустрије, а настао је у сарадњи Технолошког факултета Универзитета у Новом Саду и Трговинско-Индустријске коморе Чонград-Чанад из Сегедина, уз подршку Привредне коморе Војводине, Студентског центра- студентског дома Европа, Привредне коморе Војводине и кластера Ecopanonia.
Поздрављајући присутне, председник Јухас истакао је да је вишегодишња успешна сарадњa Србије и Мађарске резултирала многобројним пројектима који су значајно допринели развоју како Србије, тако и Војводине и читавог региона, те да је један од тих пројеката и Feeding Future.
„Са аспекта обичног грађанина ИПА програм прекограничне сарадње можда делује апстрактно, можда ствара слику да је то привилегија малог броја људи, да се њега и његовог живота и не тиче. Међутим, чињеница је да је путем ИПА програма прекограничне сарадње Мађарска-Србија, од 2007. до 2013. реализовано 204 пројекта у вредности од око 50,1 милион евра. У реализацију ових пројеката је било укључено 335.604 људи, изграђено је 34 км бициклистичких стаза, спроведено 11 акција у области заштите од поплава и организовано 66 догађаја који су имали за циљ унапређење економске сарадње. Више од 181.000 људи је посетило догађаје, а програми су се односили на 287 насеља“, рекао је Јухас.
Како је навео, један од пројеката из тог периода је била изградња пута између Ашотхалома и Бачких Винограда, у исто време се пројектовала регионална и прекогранична пруга Суботица – Сегедин, која је у међувремену и изграђена, затим пројекат успостављања мађарско – српских речних граничних прелаза на Тиси са циљем да се са обе стране изграде инфраструктурни објекти који су неопходни за обезбеђење речног граничног прелаза и за смештај давалаца услуга.
„У наредном буџетском циклусу Европске уније, 2014 – 2020. у оквиру Interreg IPA програма прекограничне сарадње Мађарска-Србија било је опредељено 76.616.470,00 евра. Неки од пројеката из тог периода су били развој прекограничног пута Кибекхаза – Рабе, комплексно унапређивање водопривредних подручја канала Баја–Бездан, снабдевање водом и развој водне инфраструктуре у граничним сливним подручјима куповином мобилне бране и изградњом пречистача у Кањижи“, навео је председник покрајинског парламента.
Он је нагласио да је Европска унија подржала пројекат Feeding Future са 185.000 евра, те да ће овај буџет, допуњен сопственим средствима партнера, омогућити израду стратегије и реновирање факултетских лабораторија у Новом Саду, чиме ће бити обезбеђена модерна и савремена опрема за будуће генерације студената.
„Обука која ће се спроводити у оквиру пројекта намењена је студентима и предузетницима, са циљем да се обезбеде стручни људи у пограничном региону, који испуњавају захтеве савремене производње хране и услужне индустрије“, истакао је председник Јухас.
Учесницма су се обратили и аташе за пољопривреду и еколошке послове амбасаде Мађарске Клара Силвиа Секер, подсекретар за привреду и туризам Славољуб Арсенијевић, председник Привредне коморе Војводине Бошко Вучуревић, учесници и носиоци пројекта, као и стручњаци из области здравства и образовања.