Novi Sad, 26. oktobar – U Skupštini AP Vojvodine svečano je otvoren međunarodni kongres iz oblasti reproduktivnog zdravlja, ginekologije i akušerstva - 15th ANNUAL MEETING WITH A DICZFALUSY AWARD LECTURE SYMPOSIUM DAL 15.
Ovaj kongres, u organizaciji prof. dr Tihomira Vejnovića i „Diczfalusy“ fondacije, jedan je od najznačajnijih naučnih skupova u oblasti ginekologije i akušerstva u Evropi i svetu.
Obraćajući se medijima, prof. dr Tihomir Vejnović je istakao da mu je kao organizatoru izuzetna čast što na njemu učestvuju predavači i učesnici iz preko deset zemalja sveta.
„Pored klasičnih predavanja biće održane i četiri radionice iz carskog reza, minimalno invazivne hirurgije, znakovnog jezika i 3d i 4d ultrazvuka. Ponosni smo što je ovaj naučni skup okupio preko dve stotine učesnika. Jedna od ideja „Diczfalusy“ fondacije jeste da ona bude fokusirana na mlade ljude koji će lečiti naše sadašnje i buduće pacijente. Na ovom kongresu imamo preko 130 učesnika ispod dvadeset i pet godina i daćemo sve od sebe da im prenesemo što više znanja i veština“, istakao je prof. dr Vejnović.
Predsednik Odbora za za zdravstvo Skupštine AP Vojvodine dr Goran Latković naglasio je da je za pokrajinski parlament veoma značajno to što je u prilici da bude domaćin ovako značajnog naučnog skupa.
„Sam kongres je značajan kako iz naučnog ugla, tako i zbog same teme o kojoj će se diskutovati naredna tri dana jer je reč o reproduktivnom zdravlju koje ima širok društveni značaj. Mi smo danas ponosni domaćini jer imamo priliku da ugostimo eminentne naučne radnike iz preko deset zemalja, računajući i našu“, kazao je Latković i istakao da zdravstveni i naučni radnici uvek mogu da računaju na podršku Skupštine APV.
Potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za zdravstvo prof. dr Zoran Gojković rekao je da je natalitet višedecenijski problem globalnog društva koji nije zaobišao ni našu državu. Kao jedan od uzroka on je naveo činjenicu da se žene sve kasnije odlučuju za trudnoću, a da su posledice kasnijeg rađanja prvog deteta vidljive i u tome što se sve više parova suočava sa neplodnošću, te da je sve je više rizičnih trudnoća.
„To nažalost nije samo medicinski problem, nego je i društveni i socijalni, ali i ekonomski. Savremeno društvo mora dati odgovore na sve ove izazove i svi njegovi akteri treba da se uključe kako bismo lošu statistiku zamenili pozitivnim brojevima“, istakao je prof. dr Zoran Gojković.
Prema njegovim rečima, konstantna edukacija medicinskog osoblja, kao i nastavak započetih aktivnosti na modernizaciji porodilišta na teritoriji cele Srbije, preduslovi su za to da kao društvo podignemo stopu nataliteta, ali i zdravlja žena.
Prof. dr Đuzepe Benađijano, predsednik „Diczfalusy“ fondacije, predstavio je istorijat, misiju i ciljeve ove značajne naučne fondacije koja je fokusirana na oblast reproduktivnog zdravlja.