Нови Сад, 26. октобар – У Скупштини АП Војводине свечано је отворен међународни конгрес из области репродуктивног здравља, гинекологије и акушерства - 15th ANNUAL MEETING WITH A DICZFALUSY AWARD LECTURE SYMPOSIUM DAL 15.
Овај конгрес, у организацији проф. др Тихомира Вејновића и „Diczfalusy“ фондације, један је од најзначајнијих научних скупова у области гинекологије и акушерства у Европи и свету.
Обраћајући се медијима, проф. др Тихомир Вејновић је истакао да му је као организатору изузетна част што на њему учествују предавачи и учесници из преко десет земаља света.
„Поред класичних предавања биће одржане и четири радионице из царског реза, минимално инвазивне хирургије, знаковног језика и 3д и 4д ултразвука. Поносни смо што је овај научни скуп окупио преко две стотине учесника. Једна од идеја „Diczfalusy“ фондације јесте да она буде фокусирана на младе људе који ће лечити наше садашње и будуће пацијенте. На овом конгресу имамо преко 130 учесника испод двадесет и пет година и даћемо све од себе да им пренесемо што више знања и вештина“, истакао је проф. др Вејновић.
Председник Одбора за за здравство Скупштине АП Војводине др Горан Латковић нагласио је да је за покрајински парламент веома значајно то што је у прилици да буде домаћин овако значајног научног скупа.
„Сам конгрес је значајан како из научног угла, тако и због саме теме о којој ће се дискутовати наредна три дана јер је реч о репродуктивном здрављу које има широк друштвени значај. Ми смо данас поносни домаћини јер имамо прилику да угостимо еминентне научне раднике из преко десет земаља, рачунајући и нашу“, казао је Латковић и истакао да здравствени и научни радници увек могу да рачунају на подршку Скупштине АПВ.
Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за здравство проф. др Зоран Гојковић рекао је да је наталитет вишедеценијски проблем глобалног друштва који није заобишао ни нашу државу. Као један од узрока он је навео чињеницу да се жене све касније одлучују за трудноћу, а да су последице каснијег рађања првог детета видљиве и у томе што се све више парова суочава са неплодношћу, те да је све је више ризичних трудноћа.
„То нажалост није само медицински проблем, него је и друштвени и социјални, али и економски. Савремено друштво мора дати одговоре на све ове изазове и сви његови актери треба да се укључе како бисмо лошу статистику заменили позитивним бројевима“, истакао је проф. др Зоран Гојковић.
Према његовим речима, константна едукација медицинског особља, као и наставак започетих активности на модернизацији породилишта на територији целе Србије, предуслови су за то да као друштво подигнемо стопу наталитета, али и здравља жена.
Проф. др Ђузепе Бенађијано, председник „Diczfalusy“ фондације, представио је историјат, мисију и циљеве ове значајне научне фондације која је фокусирана на област репродуктивног здравља.