Novi Sad, 19. april - Skupština Autonomne pokrajine Vojvodine, na svojoj 22. sednici, donela je Pokrajinsku skupštinsku odluku o donošenju Plana razvoja Autonomne pokrajine Vojvodine od 2023. do 2030. godine.
Cilj donošenja navedene pokrajinske skupštinske odluke jeste definisanje efikasnog modela organizacije i koordinacije razvojnih politika AP Vojvodine i utvrđivanje optimalnih rešenja za prevazilaženje zatečenih razvojnih problema, kao i unapređenje društveno-ekonomskog položaja svih građana na području AP Vojvodine. Sedmogodišnji
Plan razvoja okarakterisan je kao najvažniji sveobuhvatni planski dokument AP Vojvodine. Definiše razvojne ciljeve u svim oblastima društvenog života, kao i mehanizme i odgovornosti za njihovo ostvarivanje. Prioritetni ciljevi ovog plana integrisani su u četiri razvojna pravca: AP Vojvodina kao mesto neprekidnog rasta životnog standarda, energetski održiva, digitalna i prostorno povezana AP Vojvodina, zelena AP Vojvodina, otporna na klimatske promene i interkulturalna AP Vojvodina.
Nosilac izrade ovog strateškog dokumenta je Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, a proces izrade je koordinirala Razvojna agencija Vojvodine. O navedenom planskom dokumentu održana je sveobuhvatna javna rasprava u četiri grada, Novom Sadu, Zrenjaninu, Somboru i Sremskoj Mitrovici.
U njegovoj izradi je učestvovalo više od 20 institucija sa preko 100 stručnih predstavnika, a javnim prezentacijama prisustvovalo je više od 300 zainteresovanih građana, rečeno je na sednici.
U nastavku sednice, Skupština je donela Pokrajinsku skupštinsku odluku o Programu za zaštitu žena od nasilja u porodici i partnerskim odnosima i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja u Autonomnoj pokrajini Vojvodini za period od 2023. do 2026. godine.
Novim trogodišnjim strateškim dokumentom definisani su pravci delovanja u cilju efikasne zaštite žena od nasilja u porodici i partnerskim odnosima, kao i zaštite od drugih oblika rodno zasnovanog nasilja, u skladu sa zakonom i programskim, razvojnim i planskim dokumentima Republike Srbije, nadležnostima Pokrajine, kao i na osnovu iskustava i dobre prakse u AP Vojvodini gde su u ovoj oblasti ostvareni značajni rezultati.
U tom smislu, Programom je između ostalog, predviđen nastavak intenzivnih aktivnosti na planu podizanja svesti javnosti o postojanju, problemima i važnosti sprečavanja nasilja, zatim, na jačanju kapaciteta institucija kroz podršku, kampanje i programe osnovnih i specijalizovanih obuka i edukacija zaposlenih u relevantnim ustanovama i službama, kao i obuka o medijskom izveštavanju o nasilju i javnom podsticanju rodne ravnopravnosti.
Na današnjoj sednici, doneto je više pokrajinskih skupštinskih odluka u vezi sa donošenjem i izradom prostornih planova za područja posebne namene u AP Vojvodini, i to:
Pokrajinska skupštinska odluka o donošenju Prostornog plana područja posebne namene za izgradnju nasipa kod naselja Kupinovo sa elementima za direktno sprovođenje, Pokrajinska skupštinska odluka o donošenju Prostornog plana područja posebne namene Parka prirode „Begečka jama“, Pokrajinska skupštinska odluka o izradi Prostornog plana područja posebne namene predela izuzetnih odlika „Kanjiški jaraši“, Pokrajinska skupštinska odluka o izradi Prostornog plana područja posebne namene Parka prirode „Slatine u dolini Zlatice“, kao i Pokrajinska skupštinska odluka o izradi Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora autoputa E 70, deonica Pančevo – Vršac – granični prelaz sa Rumunijom - Vatin.
U poslednjem delu sednice, razmotren je i usvojen Izveštaj o upravljanju i raspolaganju javnom svojinom Autonomne pokrajine Vojvodine za 2022. godinu i podržani su zaključci u vezi sa istim.
Takođe, na sednici je razmatran i usvojen Izveštaj o radu i poslovanju Pokrajinskog zavoda za ravnopravnost polova za 2022. godinu.