Нови Сад, 25. мај – Делегација Народне скупштине Републике Српске посетила је данас Скупштину АП Војводине и присуствовала седници Одбора за пољопривреду покрајинског парламента на којој се разговарало о сарадњи на унапређењу и промоцији политика развоја пољопривреде.
У раду седнице учествовали су и чланови Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду Народне скупштине Републике Српске, чланови Посланичке групе пријатељства и сарадње Скупштине АП Војводине са Народном скупштином Републике Српске, представници ресорних покрајинских секретаријата и релевантних институција из области пољопривреде са територије АП Војводине.
Председник одбора за пољопривреду Скупштине АП Војводине Милан Гарашевић истакао је да је пољопривреда кључна привредна грана и у Србији и у Републици Српској, те да је за сарадњу у овој области од кључног значаја постојећа институционална подршка. Заменик председника Одбора за пољопривреду, водопривреду и шумарство Народне скупштине Републике српске Томица Стојановић казао је да је поред пољопривреде, од кључног значаја сарадња у области науке и образовања, јер постоји велики број студената из Републике Српске који стичу знање у АП Војводини. Он је истакао и да у области пољопривреде постоји заинтересованост за заједнички излазак на већа тржишта.
Председник Посланичке групе пријатељства и сарадње Скупштине АП Војводине са Народном скупштином Републике Српске Александар Зиројевић нагласио је да је даљи задатак у сарадњи да се искуства у области пољопривреде искористе како би се допринело останку младих на селу и помоглио промоцији њихових производа на тржишту. Народни посланик НСРС задужен за сарадњу са Посланичком групом пријатества Скупштине АП Војводине Срђан Мазалица рекао је да им је намера да се укључи што више посланика који ће остварити сарадњу и допринети парламентарном надзору над радом извршне власти у сарадњи Републике Српске и АП Војводине.
Помоћник министра за пољопривреду, шумарство и водопривреду у Влади Републике Српске Горан Бурсаћ рекао је да ће, што се тиче овог министарства, свака иницијатива која проистекне из сарадње два парламента имати пуну подршку. Он се захвалио институцијама у Републици Србији на подршци коју су пружили идеји органске производње у Републици Српској која се, према његовим речима, од пре три године утростручила.
Генерални секретар Скупштине АПВ Никола Бањац истакао је задовољство због досадашње плодоносне сарадње и партнерских односа Скупштине АПВ и Народне скупштине Републике Српске, додавши да је она одлучно подржана и од стране председника Скупштине АПВ Иштвана Пастора.
„Скупштина АП Војводине наставиће да и убудуће подстиче и негује ове односе и буде мост свакој врсти сарадње између АП Војводине и Републике Српске“, нагласио је Бањац.
О заједничким пројектима АП Војводине и Републике Српске кроз програме прекограничне сарадње и њиховим резултатима говорио је покрајински секретар за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Александар Софић, док је помоћник покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство Петар Самоловац представио планирање мера подршке за спровођење пољопривредне политике, уз праћење заштите, уређење и коришћење пољопривредног земљишта.
О врстама подршке које су на располагању пољопривредницима, посебно у имплементацији ИПАРД 3 програма за Србију, говорила је Ивана Крсмановић, директорица Регионалне развојне агенције Бачка. Она је представила пројекат „Регионални бренд Бачка“ који носиоцима овог бренда промовише и поспешује продају производа.
Стратешко улагање у развој пољопривреде је кључно за како рурални тако и за економски развој, а као један од примера наше добре праксе је оснивање Института за воћарство и виноградарство у Сремским Карловцима, који има за циљ ставрање модерне основе будућег развоја српског винарства и виноградарства, која треба да резултира унапређењем производње грожђа и вина у Србији, али и у читавом региону, чиме би Институт постао најзначајнија установа у тој области на овим просторима, а Сремски Карловци центар винарства у земљи и окружењу. Који су планови у оквиру овог подухвата говорио је проф. др Драгослав Иванишевић, директор Департмана за воћарство, виноградарство, хортикултуру и пејзажну архитектуру Пољопривредног факултета у Новом Саду у оквиру којег је основан Институт у Сремским Карловцима.