Novi Sad, 14. april – U Skupštini AP Vojvodine danas je održana završna konferencija projekta „Revitalizacija navigacione infrastrukture kanala Begej“, kojoj je prisustvovao i predsednik pokrajinskog parlamenta Ištvan Pastor.
Ovaj projekat realizuje se u okviru Interreg IPA programa prekogranične saradnje Srbija–Rumunija, a partneri su Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Administracija rečnog basena Banat, Županijski savet Timiš i Javno vodoprivredno preduzeće „Vode Vojvodine“.
Govoreći o revitalizaciji kanala Begej, kao i o revitalizaciji Banata uopšte, predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor istakao je da je ovaj projekat od velikog značaja za regije sa obe strane granice, jer su te regije dugo bile suočene sa istim istorijskim, sociološkim i razvojnim problemima.
„Živeti uz granicu je protekli niz godina uvek bio hendikep. Taj hendikep je dovodio do prežnjenja prostora, pražnjenja sela, do gubljenja smislenog razmišljanja obudućnosti, jer tu nije bilo budućnosti. To je ono što smo mogli videti kada prođemo Banatom, bez obziro na to koliko duboko zalazili od granice prema Tisi. Gotovo ista situacija je bila i sa druge strane granice“, ocenio je Pastor.
On je poručio da je revitalizacija danas moguća jer živimo u vremenu intenzivne prekogranične saradnje koja nudi velike mogućnosti strateškog razvoja.
„Prekograničnom saradnjom menja se perpektiva pograničnih regija. Tim regijama blizina granice postaje benefit, a ne hendikep. Zbog toga je ovaj projekat od izuzetne važnosti, jer dokazuje da je moguće vratiti sjaj koji je ovaj prostor imao pre 100 godina, s obzirom na to da smo revitalaizovali ono što je izgrađeno između 1910. i 1920. godine“, rekao je predsednik Pastor.
Pokrajinski sekretar za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Aleksandar Sofić rekao je da se vrednost projektaogleda se u tome što je usmeren na jačanje mobilnosti građana u okviru turističkih ruta, unapređenje životne sredine i transportne infrastrukture na kanalu Begej.
„Ovim projektom obezbeđeni su preduslovi u vidu potrebne tehničke dokumentacije za otpočinjanje i nastavak radova na čišćenju kanala i revitalizaciji pristaništa koji će zajedničkim naporima dveju zemalja omogućiti punu saobraćajnu prohodnost ovog važnog plovnog puta ukupne dužine 120 kilometara“, poručio je Sofić.
On je ocenio da se uspešnom realizacijom prekograničnih projekata razvijaju partnerstva koja neposredno dorinose identifikovanju zdravih, realnih i inovativnih poduhvata, koji uvažavaju lokalne potrebe građana u cilju njihove potpunije mobilnosti i pospešuju povezivanje privrednih subjekata radi njihove čvršće i trajnije saradnje na ekonomskom planu.