Нови Сад, 05. јануар - Тематски друштвени дијалог „Правосуђе, државна управа и локална самоуправа и заштита људских права и равноправност полова – исход референдума“ одржан је данас у Новом Саду, као други од укупно три таква скупа, који треба да укаже грађанима на утицај исхода референдума о уставним променама на њихов живот и да им помогне да донесу одлуку да ли ће изаћи на гласање 16. jануара.
Председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор истакао је да је данашњи догађај прикладан начин за отварање политичко-дебатне године у Скупштини АПВ, јер је тема о којој се разговара веома значајна.
„Реч је о једној од основних тековина Европске уније – владавини права, а то је питање које ће обележити предстојеће године. Са овим уставним променама нећемо разрешити сва питања и спорове који су оптерећивали претходне деценије, али су оне битне јер смо се обавезали да применимо правне тековине Европске уније и потпуно раздвојимо судску, извршну и законодавну власт. То су вредности којима се стреми и мислим да на овај начин стварамо један амбијент у коме чинимо додатни корак ка том циљу“, рекао је Пастор. Он је позвао све грађане који имају право гласа да 16. јануара изађу на референдум и донесу одлуку у складу са својим убеђењем.
Министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордана Чомић истакла је да је овако замишљен друштвени дијалог битан с аспекта информисања о исходима референдума, односно о томе шта се мења у заштити права грађана ако буду прихваћене уставне промене односно шта ће бити у случају његовог неуспеха.
„Први друштвени дијалог смо имали 29. децембра у Београду, данас смо у Новом Саду, а 12. јануара бићемо у Крагујевцу. Желимо да свако јасно разуме шта доноси одлука Народне скупштине да се политика повлачи из правосуђа и како то добро или лоше утиче на заштиту људских права, што је кључни исход референдума“, нагласила је Чомићева.
Како је навела, разговор о референдуму је неопходан, јер сви имају право да знају шта их чека када Србија одлучи хоће ли или неће прихватити промену Устава, а да би се донеле добре одлуке, треба имати и информације о исходима, односно променама након одлучивања.
Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице Жолт Сакалаш истакао је у обраћању учесницима данашњег скупа, који организује ресорни секретаријат у сарадњи са Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог, да је заједнички задатак свих учесника усредсређивање на интересе грађана, на заштиту људских права у погледу резултата референдума, као и на значај независног правосуђа у областима заштите људских права, равноправности полова и заштите животне средине.
„Хтели смо широко да поставимо овај разговор, да укључимо представнике државних органа и институција, јавне личности из различитих сегмената друштвеног живота, представнике цивилног друштва и верских заједница, националних заједница, представнике академске заједнице и медија, те превасходно стручњаке из области правосуђа. Сврха овог дијалога јесте да све грађанке и сви грађани Републике Србије буду потпуно информисани о предстојећем референдуму“, поручио је Сакалаш.
Учесници друштвеног дијалога ће заједнички усагласити закључке са сва три скупа и потом ће их представити јавности.