Нови Сад, 6. децембар - Одбор за европске интеграције и међурегионалну сарадњу Скупштине Аутономне покрајине Војводине одржао је своју 14. седницу на тему: Европске интеграције и регионални развој – могућности финансирања из фондова Европске уније и других екстерних извора финансирања.
Поред чланова Одбора, седници су присуствовали Александар Симурдић, директор Фонда „Европски послови“ АП Војводине и Сања Шифлиш, начелник Одељења за међупарламентарну и међурегионалну сарадњу и послове протокола Службе Скупштине.
Данашња тематска седница је наставак активне сарадње Одбора са Фондом „Европски послови“ АП Војводине. Након прве тематске седнице одржане у марту ове године када се разговарало о европским интеграцијама и њиховом утицају на регионални развој, на другој тематској седници анализирани су резултати међурегионалне сарадње у погледу коришћења средстава из ЕУ фондова током пројектног периода од 2014. до 2021. године и представљене су могућности коришћења тих фондова у новом програмском периоду који траје до 2027. године.
Посебан акценат стављен је на сагледавање потенцијала АП Војводине у погледу капацитета, оспособљености и могућности коришћења фондова Европске уније у наредном периоду.
Посматрајући Републику Србију, општине, институције и организације са подручја АП Војводине су у могућности да користе четири програма прекограничне сарадње, и то са БиХ, Хрватском, Мађарском и Румунијом.
У претходном програмском периоду, највећа активност забележена је у оквиру сарадње између Мађарске и Србије са одобрених 111 пројеката у износу од 27 милиона евра бесповратне помоћи. Поред тога, учешће је забележено још у два програма транснационалне сарадње (Дунавски и Адрион програм) и у другим програмима ЕУ, као што су Еразмус+, Хоризонт, Козме, Креативна Европа и други програми.
Чланови Одбора су у конструктивној дискусији на седници дали одговарајуће сугестије, истичући потребу свеобухватног и заједничког рада на јачању сопствених капацитета у писању пројеката и пружању подршке локалним самоуправама, посебно мањим општинама које до сада нису оствариле веће успехе и заостају са учешћем у пројектима финансираним из ЕУ фондова.
На седници је указано на поруку државног врха Републике Србије да је финансијска подршка Европске уније кроз предприступне фондове значајна, јер се та средства користе како би се убрзале реформе и како би се дошло до коначног циља, а то је пуноправно чланство Србије у Европској унији, а тиме и до квалитета живота грађана Србије који важе и за грађане ЕУ.
У том смислу, Одбор својим активностима у делокругу својих надлежности настоји да јача друштвени и политички концензус о приступању Републике Србије Европској унији, пре свега кроз институционалну подршку свим релавантним субјектима, Фонду „Европски послови“ АПВ, локалним самоуправама, институцијама, организацијама и појединцима који активно учествују у овом реформском процесу, закључено је на данашњој седници.