Нови Сад, 29. октобар – У Скупштини Аутономне покрајине Војводине данас је формирана Зелена парламентарна група која броји 73 покрајинска посланика. На оснивачкој конференцији, донет је Пословник о раду, дефинисани су циљеви, активности и смернице у будућем раду и сарадњи са институцијама, сродним органима, организацијама и невладиним сектором и изабрани су органи Зелене парламентарне групе.
Изабрано је 9 чланова Председништва које чине посланици, представници посланичких група у Скупштини АП Војводине, узимајући у обзир њихов број и величину. За чланове Председништва изабрани су: Немања Завишић, Станислава Хрњак, др. Даниел Бабић, Дејан Вуковић, Наташа Лалић, Љубодраг Мишчевић, проф.др Имре Нађ, Снежана Седлар и Иван Тешић.
Након избора, Председништво је изабрало Станиславу Хрњак за председницу Председништва Зелене парламентарне групе, а за заменика председника изабран је др. Даниел Бабић.
Обраћајући се присутнима, Станислава Хрњак се захвалила на избору и нагласила да ће Зелена парламентарна група наставити добру праксу заједничког рада на очувању животне средине за садашње и будуће генерације. Она је подсетила да је та групa у сарадњи са сродним механизмима у два мандата спровела низ значајних активности у креирању и спровођењу политика из области заштите животне средине.
„Удруживање посланика у Зелену парламентарну групу представља посебан облик рада Скупштине АП Војводине, како би се истакла солидарност, повећали скупштински капацитети, те боље заштитили интереси из области којима се ова група посланика бави.
Надам се да ће захваљујући нашем раду Скупштина АП Војводине бити препозната као важан форум за јачање заштите животне средине, пружање подршке међустраначкој сарадњи и договору око заједничких приоритета, те, унутар Скупштине, за утицање на доношење аката који промовишу заштиту животне средине“, казала је Станислава Хрњак.
На важност институционалне подршке у овом подухвату, у име домаћина Скупштине АП Војводине, указао је потпредседник Скупштине, Немања Завишић.
„Изражавам задовољство великим одзивом посланика за учешће у раду Зелене парламентарне групе што говори о одговорности и свести посланика да је реч о теми која је важна како за нашу заједницу, тако и за читаво човечанство.
Желим да укажем и на то да је наша земља последњих година покренула читав низ значајних активности у области заштите животне средине, од повећања буџета, преко већих улагања у енергетску ефикасност и одговорнијег односа према заштити природних ресурса. Сигуран сам да ће свих 73 посланика активно учествовати у раду Зелене парламентарне групе и желим вам успешан рад у наредном периоду“, рекао је Немања Завишић.
Узимајући у обзир значај и досадашње добре резултате свеобухватне сарадње, подршку Зеленој парламентарној групи Скупштине АП Војводине на оснивачкој конференцији, својим обраћањима су пружили и представници партнерских институција, органа, међународних организација и невладиног сектора.
Испред Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине, говорила је Бранкица Табак, подсекретарка у поменутом секретаријату, која је нагласила да ће ресорни секретаријат наставити блиску сарадњу са Зеленом парламентарном групом на обострано задовољство.
У име Међународне организације УНДП која је у претходном периоду пружила неизмерну подршку Народној скупштини, Скупштини АП Војводине и низу локалних скупштина, скупу се обратио Дражен Маравић, УНДП портфолио менаџер за инклузивне политичке процесе и грађанску партиципацију.
Швајцарска канцеларија за сарадњу је у претходном периоду била драгоцен партнер у споровођењу бројних подухвата, а посебно акција које имају за циљ унапређење парламентране праксе, о чему је говорио Петар Василев, национални програмски координатор Швајцарске канцеларије за сарадњу.
Подршку и позив на нову рунду сарадње Зеленој парламентарној групи упутио је и Томислав Јанковић, народни посланик и члан Одбора за заштиту животне средине и члан Зелене посланичке групе Народне скупштине.
Примере досадашње добре праксе и могућности заједничког рада уз речи подршке, на конференцији су представили и Лидија Радуловић, представница Фондације BFPE за отворено друштво и неформалног секретаријата Зелене посланичке групе Народне скупштине и Милош Стојановић, представник НВО „Зелени Сад“ и Радне групе Зелена столица при Скупштини града Новог Сада.
Да ће сарадња Зелене парламентарне групе и њених партнера у будућнусти бити активна и да ће резултирати конкретним активностима и резултатима потврђено је на крају оснивачке конференције доношењем закључака са следећим смерницама на којима ће бити заснован рад Зелене парламентране групе:
•Зелена парламентарна група ће подржавати и подстицати стварање системских предуслова за формулисање и спровођење политика из области заштите животне средине;
•Зелена парламентарна група ће подржавати и подстицати сарадњу између институција које се баве заштитом животне средине и одрживим развојем у АП Војводини и институција које су релевантни субјекти у креирању и спровођењу политика, како на регионалном, тако и на локалном нивоу;
•Зелена парламентарна група ће се залагати за стварање системских предуслова за за одрживи развој уз коришћење обновљивих извора енергије – уклучујући економску, еколошку и социјалну димензију;
•Зелена парламентарна група ће се залагати да својим ангажовањем пружи подршку локалним самоуправама за успостављање добре праксе како у коришћењу својих потенцијала у циљу заштите животне средине, тако и у свим областима које доприносе руралном и одрживом развоју.