Beograd/Novi Sad, 09. oktobar - Nacionalni tim za preporod sela predstavio je danas Program za preporod sela Srbije koji sadrži predloge socijalnih reformi , kao i predloge koji se odnose na ekonomske uslove života na selu i rada u poljoprivredi.
Neke od novih predloženih mera su formiranje državnog Fonda za razvoj seoske infrastrukture, posebni finansijski podsticaji za mlade bračne parove, žene i decu koji žive na selu i ustupanje do 50 hektara zemljišta u državnom vlasništvu na besplatno korišćenje mladim bračnim parovima.
Mandatarka za sastav nove Vlade Republike Srbije Ana Brnabić rekla je da će Program za preporod sela Srbije biti jedan od dokumenata koji će imati pred sobom kada bude pisala ekspoze nove Vlade i naglasila da se u Srbiji i do sada sveobuhvatno radilo na podršci selu i poljopirivredi. Ona je navela više primera među kojima su navodnjavanje, elektrifikacija polja, razne subvencije, razvoj seoskog turizma i dovođenje interneta.
Predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor ocenio je da je jako važno imati ovakav strateški dokument, ali da je sada zadatak pristupanje realizaciji zadatih ciljeva On je naglasio da je pitanje osnaživanja i razvoja sela nadpolitičko, nadnacionalno i civilizacijsko pitanje.
”Mislim da bi trebalo razmisliti o mogućnostima promocije ovog Programa kako bi se njegova sadržina pronela kroz sela u Srbiji. Naš zadatak nije da stavimo na papir šta je to što je potrebno našim selima. To treba da je inspirisano potrebama ljudi, a da bi čovek znao šta su potrebe ljudi, bitno je sa ljudima razgovarati”, poručio je predsednik Pastor.
Kopredsednik Nacionalnog tima Milan Krkobabić rekao je da su u timu čiji je Program ključno delo, 78 uglednih javnih ličnosti koje je njihovo delo preporučilo i dodao da je reč "preporoditi" pretenciozna, a još je teža reč "spasiti" selo i ocenio da je u uslovima migracija to "sizifov posao" ali da je on za to da se "taj kamen uporno gura".
Krkobabić je naglasio da je Tim do Programa stigao kroz otvorenu debatu i da je u radu imao veliki pomoć Vlade i podršku predsednika Srbije. On je ocenio da je dokument snažan poziv na akciju, i da su članovi tima spremni da razmotre valjane alternative, odnosno da je Program otvoren dokument.
Među predlozima za preporod sela su i dodela kuća pod najpovoljnijim uslovima onima koji žele da dođu da žive na selu i obrađuju zemlju, smanjenje stope poreza na dodatu vrednost za poljoprivredne zadruge i potpuno oslobađanje većine poreza u pograničnim i brdsko-planinskim područjima.
Članovi tima predložili su i osnivanje nacionanog garantnog fonda radi osiguranja minimalnih proizvodnih cena za osnovne poljoprivredne proizvode, kao i osnivanje državne Agrarne razvojne banke i Poljoprivredne komore Srbije.
Nacionalni tim za preporod sela osnovan je juna 2019. godine, a iza njega stoje Akademijski odbor za selo SANU i Kabinet ministra za regionalni razvoj.