Нови Сад/Бечеј, 20. новембар – У организацији Женске парламентарне мреже Скупштине АП Војводине, данас је у Бечеју одржан округли сто под називом: „Жене у политици“. Ово је био претпоследњи у низу округлих столова које Женска парламентарна мрежа организује у седам војвођанских локалних самоуправа у намери да се путем активне дискусије, размене искустава, предлога и идеја, пружи инститиционална подршка унапређењу положаја жена.
У оквиру централне теме, представљена су искуства жена у политици, било је речи о положају и заступљености жена у политици, као и о изазовима и бројним проблемима са којима се оне суочавају у политичком и јавном животу. Дате су препоруке за оснаживање жена да активније учествују у политичком животу и донети су одговарајући закључци.
Учеснице округлог стола поздавио је председник општине Бечеј Драган Тошић, који је нагласио да је поносан на чињеницу да се у локалној самоуправи у Бечеју посвећује посебна пажња питањима из области равноправности полова, заступљености жена на јавним функцијама, једнаким шансама и доброј сарадњи и координацији између свих локалних механизама родне равноправности.
Едит Силађи, координаторка Женске одборничка мреже у Скупштини општине Бечеј, похвалила је рад и активности жена, политичарки и одборница у овој општини, указујући да је у Бечеју достигнут висок ниво родне равноправности као и да је у овом мандату у општини Бечеј, на руководећим позицијама више жена него мушкараца. На иницијативу локалних одборница и њиховог ангажовања у политичком животу, општина је у циљу јачања родне равноправности, донела одговарајуће стратешке документе. Један од главних циљева био је да се обезбеде услови за економски напредак и оснаживање жена у општини и њеној околини. Кроз различите пројекте, женама су посебно у руралним насељима и селима приближене надлежности локалне самоуправе, могућности подршке и услуге које могу да добију од локалне администрације, навела је Едит Силађи.
Покрајинска посланица и чланица Женске парламентарне мреже Скупштине АП Војводине Стојанка Лекић,представила је на округлом столу личну карту Мреже и неке од њених најважнијих циљева и активности, наглашавајући значај заједничког рада, умрежавања идеја и међусобне подршке. Она је овом приликом охрабрила жене да упркос изазовима и потешкоћама са којима се суочавају, узму активну улогу у политичком животу и да се изборе за доношење добрих одлука. “Ако имате циљ и фокус не обраћајте пажњу на оне који бацају камење на вас,“ поручила је Стојнака Лекић својимм колегиницама.
„Одмах по оснивања Женске парламентарне мреже Скупштине АП Војводне радили смо на подршци формирању и јачању одборничких мрежа у локалним парламентима по Војводини. Било нам је важно да од самог почетка нашег рада, одборницама приближимо наше циљеве и наш рад, да их повежемо и позовемо да дођу у Скупштину АП Војводине и да чују шта имају да кажу не смо посланице, већ и стрчуњаци који се баве темема родне равноправности. Одборничке мреже су важне јер у њима учествују све жене удружене у заједничким идејама које превазилазе политичке разлике, а овакви скупови су шанса да заједнички продубимо своје идеје, да се повежемо и да заједнички, лакше, брже и боље остваримо своје циљеве. Имамо локалне самоуправе које својим примерима добре праксе могу да подстакну и друге општине да боље раде на унапређењу положаја жена и њиховом подстицају да буду заступљеније и активније у процесима доношења одлука,“ рекла је Стојанка Лекић.
Својим обраћањима, подршку женама у политици и одборницама на данашњем округлом столу упутиле су и чланице Женске парламентарне мреже Скупштине АП Војводине, Јованка Чолак Кирали, Слађана Јовановић и Станка Михајлов.
Поред чланица Женске парламентарне мреже покрајинске Скупштине и представница домаћина скупа, општине Бечеј, на данашњем округлом столу посвећеном женама у политици, примере добре праксе и искуства поделиле су и представнице општина и одборничких мрежа из Оџака, Кикинде, Србобрана, Беочина и Новог Сада.
Мр Латинка Васиљковић, председница општине Оџаци, представила је примере добре праксе у остваривању родне равноправности у овој општини и нагласила да су жене у општини, захваљујући свом знању и компетенцијама, али и посвећености општине питањима родне равноправности, у већини носиоци најзначајнијих јавних функција. Општина Оџаци је у погледу остваривања родне равноправности и подршке женама, последњих година кренула у добром правцу, посебно када је реч о подршци економском оснаживању жена, оценила је мр Латинка Васиљковић.
Станислава Хрњак, председница Скупштине града Кикинде, казала је да је за овај град који има развијене механизме родне равноправности, највећи изазов рад на удруживању жена и на њиховом анимирању да се активније укључе у спровођење добрих иницијатива и одлука у пракси. То се посебно односи на активности које су јавног карактера и које имају за циљ економско оснаживање жена.
Милена Аларгић, председница Скупштине општине Србобран пренела је своја искуства бављења политиком и јавним послом и предочила да је имала озибљне изазове у погледу препрека и стереотипног омаловажавања, које је успела да надвлада великим трудом, радом, залагањем и знањем.
Женска одборничка мрежа у Скупштини града Новог Сада се својим континуираним активностима и залагањима на постизању пуне родне равноправности, путем активног учешћа жена у политици, изборила за значајне политичке одлуке и мере подршке женама и има велику подршку градоначелника Новог Сада, навела је Мирјана Василић, представница Женске одборничке мреже Скупштине Града Новог Сада.
Вера Радосављевић из Женске одборничке мреже Скупштине општине Беочин казала је да се жене политичарке у тој општини несебично труде да својим радом свакодневно доприносе родној равноправности и да настоје да буду препознате у својим активностима.
Учеснице округлог стола посвећеног женама у политици донеле су следеће закључке:
•Предлаже се одборницама локалних самоуправа да се активно залажу за унапређење рада женских одборничких мрежа и да у својим локалним самоуправама заговарају креирање програма за оснаживање жена и едукација жена како би се активније бавиле питањем родне равноправности и положајем жена;
•Апелује се на одборнице локалних самоуправа да развијају и оснажују женску солидарност, уз континурано подизање свести о позицији и правима жена, јер је веома важно да жене саме себе стално доживљавају као равноправне и да никад не одустану од зацртаних циљева;
•Апелује се на представнике свих нивоа власти, одборнице и женске одборничке мреже да се у својим локалним самоуправама залажу за једнаке могућности и равноправан приступ жена и мушкарца положајима моћи и одлучивања у свим областима јавног и политичког живота на свим нивоима, укључујући ниво извршне власти и области у којима су жене нарочито мало заступљене (економија, безбедност, енергетика, саобраћај, спорт...).
•Апелује се на представнике свих нивоа власти, одборнице и женске одборничке мреже да се у јавном информисању и својим медијским обраћањима залажу за промоцију достигнућа жена у јавном и политичком животу, економији, предузетништву, науци, образовању и другим областима стваралаштва;
•Апелује се да је, са циљем борбе против родних стереотипа, неопходно медијски промовисати проблеме родне равноправности и јавно заговарати доношење и спровођење програма за унапређење положаја жена.