Будимпешта/Нови Сад, 4. новембар – Председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор учествовао је данас у Будимпешти на 9. Конференцији председника парламената земаља Југоисточне Европе, а централна тема разговора била је будућност проширења Европске уније (ЕУ).
На овом традиционалном скупу, који сваке друге године организује председник Парламента Мађраске, а на којем се учесницима обратио и председник Владе Мађарске Виктор Орбан, Републику Србију представљала је председница Народне Скупштине Републике Србије Маја Гојковић, а Скупштина АПВ, као регионални парламент, учествује у својству посматрача.
Председница Народне Скупштине Републике Србије истакла је да, упркос свим изазовима са којима се Европска унија суочава,наставак политике проширења не сме бити доведен у питање. Она је навела и да смо сведоци застоја у политици проширења, што доводи до незадовољства грађана, посебно имајући у виду да Србија спроводи веома захтевне реформе и активно учествује и даје свој допринос решавању изазова са којима се ЕУ суочава. Гојковићева се захвалила земљама Вишеградске групе које, према њеним речима, пружају снажну подршку политици проширења и добро разумеју нашу посвећеност реформским процесима.
У свом обраћању председницима и представницима парламената Југоисточне Европе, председник Владе Мађарске Виктор Орбан истакао је снажну подршку даљем процесу проширења Европске уније и нагласио да без земаља Западног Балкана европски пројекат није заокружен ни целовит.
Говорећи на овом значајном скупу, председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор истакао је да наша земља вредно и предано ради на остваривању циљева предвиђених поглављима у процесу придруживања, али да често од стране Европске уније наилази на недовољно подршке у том процесу. Пастор је говорио и о високим стандардима које је Република Србија остварила по питању законске регулативе у области мањинских политика и односа већине и мањине, те додао да би та законска решења, али и њихова примена у пракси, могли да послуже добар модел за многе европске земље.
Парламентарне делегације земаља Југоистиче Европе, којима се ове године придружили и представници Вишеградске групе, упутили су након састанка заједничку изјаву у којој наглашавају да појачавају своју подршку прошрењу ЕУ.
„Председавајући скупштина земаља Југоисточне Европе и Вишеградске групе појачавају своју подршку проширењу ЕУ. Они скрећу пажњу шефова држава чланица на чињеницу да кључ успеха и просперитета ЕУ, јасно лежи у опредељењу садржаном у члану 49. Уговора о Европској унији, у којем се наводи да се све европске државе могу придружити ЕУ, под условом да деле исте вредности. Политика проширења једна је од најуспешнијих политика ЕУ. Стога се мора ојачати ова политика, која се нажалост успорила након последњег састанка Европског савета“, истакнуто је у заједничкој изјави у којој се додаје и да приступање држава Југоисточне Европе ЕУ, не само да има утицаја на безбедност, стабилност и просперитет самог региона, већ и целог континента. Председницу су као грешку оценели одлуку о блокирању почетка преговара о приступању са Албанијом и Северном Македонијом и позвали политичке лидере држава чланица ЕУ да учине све што је у њиховој моћи, како би што пре донели одлуку о почетку преговора са ове две земље.
„Председници се држе приступа пружања могућности свакој држави региона да напредује, на основу сопствених заслуга, са коначним циљем да постане чланица Европске уније“, наводи се у изјави у којој се додаје и да председници парламената позивају председника Народне скупштине Мађарске да ову изјаву проследи председнику Европског савета, тренутном председништву Савета ЕУ, председницима Европског парламента и Европске комисије, као и свим председницима скупштина држава чланица ЕУ.
Састанку у Будимпешти, којим је председавао председник Парламента Мађарске Ласло Кевер, поред председнице Скупштине Србије, присуствовали су и председник Скупштине Црне Горе Иван Брајовић, Скупштине Северне Македоније Талат Џафери, заменица председника Скупштине Албаније Василика Хиси, као почасни гости председавајући Представничког дома Парламента Федерације Босне и Херцеговине Мирсад Заимовић, председник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић и председник Скупштине АПВ Иштан Пастор, те као специјални гост председник Сената Парламента Републике Чешке Јарослав Кубера. На састанку су били и председседници и председавајући парламената земаља које заједно са Мађарском чине Вишеградску групу (В4), Словачке, Чешке и Пољске.