Нови Сад/Житиште, 25. октобар - Женска парламентарна мрежа Скупштине Аутономне покрајине Војводине организовала је данас у Житишту округли сто посвећен економском оснаживању жена у руралним подручјима. Ово је други у низу планираних округлих столова које Женска парламентарна мрежа организује у седам војвођанских општина у сарадњи са локалним самоуправама, са циљем да им пружи инститиционалну подршку у погледу унапређења положаја жена и промоције политика родне равноправности путем сарадње, активног дијалога, размене искустава, предлога, идеја и примера добре праксе у области родне равноправности.
Испред Женске парламентарне мреже Скупштине АП Војводине, присутнима се обратила мр Светлана Бабић, која је нагласила да се само путем заједничког рада и међусобне сарадње може значајно унапредити положај жена у нашем друштву. Она је указала да је неопходно да сви који су на позицијама доносиоца одлука сарађују и заједнички раде на пружању подршке без које, како је казала, није могуће радити на унапређењу и промоцији политика родне равноправности нити градити равноправно друштво.
„ Мислим да је важно да сви заједно са данашњег скупа изађемо са осећајем да смо свесни значаја сарадње и истовремено са задатком да континуирано уложимо напоре и да континуирано радимо на унапређењу те сарадње како би смо остварили утицај на доношење добрих прописа и одлука у интересу унапређења положаја жена и постизања пуне родне равноправности,“ казала је између осталог, мр Светлана Бабић.
Општина Житиште, прави је пример добре праксе у погледу спровођења политика родне равноправности и економског оснаживања жена. Наиме, од 2016. године, Одлуком локалног парламента, општина у свом буџету опредељује значајна средства за програме економског оснаживања жена.
Снежана Вучуревић, председница Комисије за економско оснаживање жена општине Житиште, каже да је износ од два милиона динара колико општина годишње издваја за финансирање програма економског оснаживања жена на локалу приоритетна мера која је дала изузетне резултате у погледу подизања квалитета живота жена.
„За нас као једну малу општину то су заиста велика средства, јер и много веће и финансијски јаче општине не издвајају толико новца за ове немене. Међутим, бенифити које имамо у погледу подршке женском предузетништву су немерљиви. Број жена које конкуришу за средства је из године у годину све већи и подршка коју оне добијају у смислу да могу да остваре економску самосталност и да унапреде свој рад је изузетно важна посебно када имамо у виду да смо ми једна мала општина где претежно доминира пољопривреда, а сви ми добро знамо да нема јаког села без јаке жене“, поручила је Снежана Вучуревић.
Драгана Петковић, председница Скупштине општине Житиште нагласила је у свом обраћању да је родна равноправност један од приоритета рада локалног парламента и да постоји добра сарадња и координација међу одборницама и одборницима када су у питању одлуке из ове области, као и међусобна сарадња међу механизмима за остваривање родне равноправности.
Примере добре праксе у институционалној подршци економском оснаживању жена у виду програма Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство за жене власнице пољопривредних газдинстава и пољопривреднице, на округлом столу је представио др Саша Стевановић, в.д. помоћник покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство.
Такође, свој рад, искуства и примере добре праксе у сарадњи и подршци економском оснаживању жена, представиле су и Драгана Стевић, координаторка Женске одборничке мреже Стара Пазова и Даница Стричевић, координаторка Женске одборничке мреже Нова Црња. Подршку округлом столу дала је и покрајинска посланица Мирјана Радојевић.
На данашњем округлом столу посвећеном економском оснаживању жена у руралним подручјима одржаном у Житишту, донети су и следећи закључци:
•Предлаже се одборницама у локалним самоуправама да се активно залажу за унапређење рада женских одборничких мрежа и да заговарају доношење програма економског оснаживања жена у својим локалним самоуправама;
•Предлаже се одборницама и одборницима локалних самоуправа и представницима локалних власти да образују посебна тела за економско оснаживање жена и да својим ангажовањем утичу на доношење, промоцију и спровођење програма економског оснаживања жена;
•Апелује се на представнике локалних/ покрајинских/републичких власти да креирају подстицајне програме за развијање производње која посебно погодује женама, као што су органска пољопривреда и производња на малој површини земљишта;
•Апелује се на одборнице и на женске одборничке мреже да приликом креирања буџета обезбеде примену родне анализе и родно одговорно буџетирање, у циљу развијања и искоришћавања предузетничких иницијатива и запошљавања жена у руралним подручјима;
•Апелује се на представнике локалних власти, одборнице и женске одборничке мреже да успоставе активну сарадњу са свим актерима на тржишту како би се спроводили програми економског оснаживања жена, уз успостављање што боље сарадње са надлежним локалним институцијама, покрајинским секретаријатима, надлежним покрајинским фондовима, развојним агенцијама и покрајинским и локалним механизмима за родну равноправност полова;
•Неопходно је медијски промовисати проблеме родне равноправности са циљем борбе против родних стереотипа и јавно заговарати доношење и спровођење програма унапређења положаја жена.
Након Оџака и Житишта, округли столови посвећени унапређењу положаја жена и родне равноправности биће одржани у Кикинди, Вршцу, Бечеју, Суботици и Шиду.