Нови Сад, 11. октобар - Скупштину Аутономне покрајине Војводине данас су посетили полазници Пројекта омладинске размене под називом „SerNor Youth Mingle“ 2019, који су у АП Војводину допутовали из норвешког Округа Нордланд како би се између осталог, ближе упознали са институцијама, темама од заједничког интереса и историјским наслеђем Покрајине. У оквиру наведеног пројекта, око двадесетак младих из Војводине посетило је летос Округ Норланд у Норвешкој, док њихови вршњаци из Норланда у истом броју ове недеље бораве у АП Војводини у узвратној посети.
Младе полазнике Пројекта омладинске размене у Скупштини Аутономне покрајине Војводине примили су и са њима разговарали Никола Бањац, генерални секретар Скупштине АП Војводине и Владимир Галић, члан Покрајинске владе и покрајински секретар за урбанизам и заштиту животне средине, будући да је једна од тема разговора за коју су гости изрзили интересовање била и заштита животне средине у Војводини.
Поздрављајући госте у име домаћина, Никола Бањац, генерални секретар Скупштине АП Војводине изразио је задовољство и подсетио на успешну постојећу институционалну сарадњу Норланда и АП Војводине, оценивши да је та сарадња добила свој нови облик у виду сарадње између младих што ће је учинити још успешнијом.
„Хвала вам што градите мостове наше сарадње. Сарадња Норланда и АП Војводине која је недавно обновљена добила је и свој нови, још напреднији облик у погледу сарадње младих. Драго ми је да сте одабрали тему заштите животне средине која представља посебан изазов. Приликом званичне посете делегације Републике Србије Норвешкој, одавања почасти и полагања венаца на Спомен обележје југословенским и српским заробљеницима у некадашњим нацистичким логорима у Норвешкој, када је пошту први пут одао и Норвешки краљ Харалд Пети што је за нас била велика част, имали смо прилику да видимо и један од познатијих националних паркова у Норланду чијом смо уређеношћу били одушевљени и мислим да је то пример који би и ви као млади људи, а и сви ми заједно требало да следимо“, казао је Никола Бањац.
„Србија треба да прође један велики пут у погледу достизања 12 посто територије на којој ће бити заштићена животна средина. У овом тренутку то је на седам посто и зато користим ову прилику да вас позовем да заједно радимо на томе. Са наше стране имате правни основ и пуну подршку да радите на овој теми“, рекао је генерални секретар покрајинске Скупштине Никола Бањац.
Владимир Галић, члан Покрајинске владе и покрајински секретар за урбанизам и заштиту животне средине упознао је младе госте из Норланда са надлежностима покрајине, мерама које ресорни секретаријат и Покрајинска влада предузимају у овој области, као и са актуелним стањем када је у питању животна средина у Војводини.
Он је предочио да је заштита животне средине у Србији и самим тим и у Војводини и посебно на локалном нивоу, изузетно комплексна област чије уређење и усклађивање са стандардима Европске уније изискује велика новчана средства, те да је између осталог, то један од главних разлога што ће бити потребно пуно времена да би се решили наслеђени дугогодишеи проблеми.
„Процене су да 10,5 милијарди евра треба уложити у заштиту животне средине и то је за нас велики новац, зато ми каснимо у испуњавању обавеза из наведене области“, рекао је Владимир Галић. Као једну од полазних основа и стратешки важан документ, Скупштина Аутономне покрајине Војводине донела је Декларацију о заштити животне средине у Аутономној покрајини Војводини. Ресорни секретар Галић је рекао да је Декларација била неопходна као кровни, стратешки документ у борби за стварање здравије животне средине и за здравији живот у Војводини. Он је појаснио да она обухвата читав низ мера за унапређење стања у наведеној области, те је апеловано на све заинтересоване стране да се упознају са Декларацијом и да се кроз различите мере, активно укључе и дају допринос у очувању животне средине. У том погледу важну карику представља управо активизам младих, додао је Владимир Галић.
Пројекат омладинске размене под називом „SerNor Youth Mingle“ се успешно реализује у Норвешкој и Србији уз подршку влада обе земље и део је међународног „Ерасмус плус“ програма који се спроводи у сарадњи Европског омладинског центра Војводине, Округа Нордланд и Општине Бодø у Норвешкој.
Један од циљева пројекта је да млади људи и омладински активисти у својим заједничким активностима добију и подршку доносиоца одлука из две партнерске земље. Пројекат укључује едукативно путовање младих, који истражују последње деценије историје у оба региона и заједничку везу између питања које се тичу младих и учешćа младих у локалном активизму. Кроз дијалог, дискусију, групни рад и изградњу односа, испитивање активизма током реализације активности у Норвешкој и Србији, размењују се искуства и идеје, што треба да омогући повратак у локалну заједницу са плановима за побољшање услова живота у њој.
Боравак младих из Норвешке у Војводини и њихово дружење са вршњацима у покрајини пажљиво је осмишљено, а осим организованих посета знаменитостима и институцијама и дијалога са доносиоцима одлука, учесници пројекта реализовали су низ радионица у седишту ОПЕНС-а, упознали су се са радом Новосадског волонтерског сервиса, Новосадског омладинског форума, Фондације 2021. Такође, посетили су Жабаљ, Кикинду и Мокрин и упознали су лепоте Фрушке горе.
Европски омладински центар Војводине – ЕОЦВ је омладинска организација која делује на територији Републике Србије, Аутономне покрајине Војводине и Европе, и има изграђену стабилну омладинску платформу. Од 2011. године организација је подржана од стране Владе Републике Србије, Владе Аутономне покрајине Војводине, Града Новог Сада и Европске комисије где су од оснивања реализовали преко 50 пројеката и 200 активности.