Шид/Нови Сад, 28. септембар - Потпредседница Скупштине Аутономне покрајине Војводине Снежана Седлар присуствовала је данас 11. Сајму стваралаштва сеоских жена у Војводини, који је ове године одржан у Шиду.
Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини је манифестација која се сваке године одржава у другом граду Војводине, а поводом обележавања Међународног дана сеоских жена (15. октобар) и има за циљ да промовише друштвену групу жена из руралних подручја Војводине, њихов активизам, креативност и предузетнички дух.
Поздрављајући учеснице манифестације, госте и домаћине у име Скупштине Аутономне покрајине Војводине и у своје лично име, потпредседница Скупштине Снежана Седлар истакла је да је женско стваралаштво посебно на селу, нешто са чиме се Војводина и Србија поносе и по чему су наше жене препознатљиве не само у земљи већ и ван њених граница, те да оно као такво заслужује и има посебну пажњу свих покрајинских институција и механизама родне равноправности.
„Данашњи Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини, најлепши је начин да обележимо Међународни дан сеоских жена (15.октобар). Скупштина Војводине и њени посланици увек ће подржавати овакве и сличне активности жена. Могу да вам кажем да смо као покрајинске посланице и посланици у овом мандату посебну пажњу посветили остваривању родне равноправности и подршци женском стваралаштву и активизму. Имамо веома добре скупштинске механизме у овој области, Одбор за равноправност полова и нашу Женску парламентарну мрежу, преко којих се у сарадњи са свим другим покрајинским и општинским механизмима и женским удружењима трудимо да пружимо снажну подршку свим вашим идејама и активностима, а својим присуством и овде данас и на другим традиционалним манифестацијама које имају за циљ подршку женском стваралаштву то између осталог и потврђујемо“, поручила је Снежана Седлар и том приликом свим учесницама манифестације пожелела успешан сајам.
Предраг Вулетић, покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова нагласио је да овако успешан Сајам стваралаштва сеоских жена потврђује да Војводина има шта да покаже. "Покрајинска влада препознаје значај и подржава женско стваралаштво и та подршка ће бити још значајнија и кроз наредни покрајински буџет и кроз низ других подстицајних мера, јер смо свесни да без оснаживања жена нема ни јаке економије, ни јаке демографије, а ни јаке породице", рекао је Вулетић.
Диана Миловић, директорка Завода за равноправност полова казала је да традиционални Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини представља једну од најлепших активности Покрајинског завода за равноправност полова. Она се захвалила свим партнерима Завода који су допринели да манифестација и ове године буде више него успешна и изразила задовољство одзивом, бројем учесница и посетиоца.
Присутнима се поздравним говором обратио и Предраг Вуковић, председник Општине Шид који је рекао да Шид данас прославља својеврстан „празник жена“ који одражава дух Војводине и Србије и тако свима шаље једну лепу и позитивну слику. Он је најавио да ће општина у сарадњи са покрајинским органима, наставити да подржава женско стваралаштво. Учеснице Сајма поздравили су и Дејана Крсмановић и Здравко Симић, покрајински посланици са територије општине Шид.
На платоу испред Културно-образовног центра општине Шид, својe производe из домаће радиности, рукотворинe, вез, тканице, сувенире и традиционалну војвођанску храну припремљену по старинским рецептима, представило је око 150 удружења жена из 34 војвођанске општине.
Рукотворине од сламе, љуштике, лутке крпењче, ткани шалови, крпаре, слике од сламе, вез и игра са концем, роловани сир, кисачка сарма, стапарска листара, домаћи ајвар и пинџур, компот, салате и друге посластице из кухиње војвођанских жена, само су део богате излагачке понуде која се данас могла видети и купити у Шиду, на 11. Сајму стваралаштва сеоских жена у Војводини. У културно уметничком и музичком програму, представила су се истакнута друштва и појединци са територије општине Шид а одржан је и избор најлепшег штанда и најлепшег сувенира у организацији општине Шид.
Међународни дан сеоских жена установљен је Резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација 2007. године, а земље широм света, различитим активностима указују на посебан допринос жена на селу, на њихову кључну улогу на селу у погледу унапређења пољопривреде и руралног развоја, унапређења квалитета хране и елиминисања сиромаштва на селу. Уједно, то је и прлика да се посетиоци, представници институција, стручна јавност и медији упознају са богатим стваралаштвом сеоских жена које представљају значајан ресурс за развој пољопривреде, туризма и локалних заједница.