Novi Sad, 25. septembar - Zelena parlamentarna grupa u Skupštini Autonomne pokrajine Vojvodine, na svojoj 9. sednici, razmatrala je uticaj klimatskih promena na životnu sredinu. Pored članica i članova Zelene parlamentarne grupe, sednici su prisustvovali i stručnjaci u oblasti zaštite životne sredine i ekologije, koji su predstavili stručnu analizu uticaja klimatskih promena sa akcentom na stanje u Republici Srbiji i AP Vojvodini.
U uvodnom izlaganju, predsednica predsedništva Zelene parlamentarne grupe Skupštine AP Vojvodine Branislava Jeftić, naglasila je značaj teme o kojoj se govori na sednici i ukazala na potrebu stalnog i sveobuhvatnog ukazivanja i podizanja svesti o prisutnim klimatskim promenama i njihovom negativnom uticaju na životnu sredinu, posebno na onim nestima gde se donose važne odluke.
„Svi smo svesni da su se poslednje klimatske promene negativno odrazile na sredinu u kojoj živimo i da su strahovito uticale na sve nas kao i da je svaki pojedinac bio u prilici da ih oseti. Današnjom sednicom, želili smo da u saradnji sa stručnjacima, sa naučnog aspekta sagledamo uticaj klimatskih promena na životnu sredinu jer je ova tema uvek aktuelna i zahteva posebnu pažnju. Teme o kojima raspravljamo na sednicama obuhvataju sve ono što je aktuelno u oblasti zaštite životne sredine i što je od životnog značaja za sve ljude i prevazilazi sve političke i druge razlike. U tom smislu, ja bih upiutila sve pohvale članovima Zelene parlamentarne grupe i pokrajinskim poslanicima na interesovanju, posvećenosti i osvešćenosti za probleme i izazove u oblasti zaštite životne sredine, kako bi smo i kao poslanici pre svega bili što bolje informisani i kako bi smo na najbolji mogući način mogli da doprinesemo iniciranju i donošenju dobrih odluka u ovoj oblasti“, kazala je Branislava Jeftić.
Kada govorimo o klimatskim promenama vidimo da je situacija izuzetno ozbiljna o čemu najbolje govori podatak da je u poslednjih sedamdeset godina od kada se vrše merenja, period od 2015. do 2019. godine bio najtopliji period na planeti zemlji. Spoljna temperatura je u stalnom porastu tokom godine, a slika globalnog zagrevanja nije zaobišla ni Republiku Srbiju u kojoj je tekuća kalendarska godina najtoplija godina od kada su započela zvanična merenja u Srbiji. Kratkotrajne obline padavine praćenje snažnim olujnim vetrovima kao i izrazite suše, neke su od najizraženijih posledica kloimatskih promena kod nas, rečeno je na sednici.
U stručnom tematskom delu sednice, Duška Dimović, direktorka Svetske organizacije za očuvanje prirode za Srbiju (WWF Serbia), održala je predavanje na temu „Klimatske promene i zaštita prirode“.
Tanja Bošnjak iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, govorila je o ulozi vlažnih područja u ublažavanju klimatskih promena, a Milanka Mišković, stručnjakinja iz oblasti zaštite životne sredine, predstavila je uticaj klimtaskih promena na rast i razvoj vodene vegetacije na kanalima.
Nakon stručnih analiza i izlaganja, u konstruktivnoj diskusiji posvećenoj uticaju klimatskih promena, između ostalog, članovi Zelene parlamentarne grupe istakli su značaj zaštite takozvanih vlažnih područja u Republici i Pokrajini. Naglašeno je da treba sprovoditi aktivnosti radi zaštite i širenja vlažnih područja kao i to da je potrebno izdvajati više novčanih sredstva u cilju ublažavanja posledica klimatskih promena na životnu sredinu.