Novi Sad, 12. jun - Uz podršku Kabineta ministra bez portfelja u Vladi Republike Srbije zaduženog za demografiju i populacionu politiku i UNDP-ija, danas je u Skupštini AP Vojvodine održano javno slušanje na temu: „Predstavljanje prvog Dobrovoljnog nacionalnog izveštaja o primeni Agende 2030“.
Ministarka u Vladi Republike Srbije zadužena za demografiju i populacionu politiku i predsednica Međuresorne radne grupe za sprovođenje Agende održivog razvoja do 2030. godine prof. dr Slavica Đukić Dejanović, istakla je da je Izveštaj sačinjen prema smernicama UN-a i da će biti predstavljen 17. jula u sedištu UN u Njujorku.
Predstavljajući izveštaj, ministarka Đukić Dejanović je naglasila da njegovu sadržinu čini realna slika postojećeg stanja, kao i ono čemu težimo da se približimo do 2030. godine. Ona je dodala i su jedinice lokalne samouprave jedan od ključnih partnera u realizaciji ciljeva, te da bi one trebalo da kvartalno dostavljaju izveštaje o učinjenim koracima za svaku oblast.
„Izveštajem je podstaknut proces saradnje celog društva u cilju stvaranja održivih mogućnosti dostupnih svakome i svuda u Srbiji. U ovom procesu prepoznali smo faktore koji su doprineli uspesima ali i tzv. uska grla, slabosti i nedostatke, mapirali smo izazove i oblasti u kojima nam je potrebna podrška i pomoć. Konstatovali smo da su garant dostizanja održivosti okupljanje što većeg broja ljudi kreativnih potencijala, građenje znanja i veština, primena dostupnih modernih tehnologija, kao i stabilna i održiva ekonomija Srbije“, istakla je Đukić Dejanović.
Predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor istakao je da pitanje održivog razvoja predstavlja pitanje o tome kakav svet želimo da ostavimo budućim generacijama i dodao da se ovom oblašću ne može baviti isključivo na globalnom nivou samo zato što je definisano na nivou UN, nego da je održivi razvoj lokalno, regionalno i državno pitanje.
„Zbog toga je potpuno normalno da pokušavamo stvarati jednu vrstu društvene klime kako bi se koncentrisale snage i znanja za ostvarivanje ciljeva Agende 2030. Ovi ciljevi za mene predstavljaju stvaranje boljeg sveta i to predstavlja permanentni zadatak svakoga od nas, i učesnika javnog i institucionalnog života i svih ostalih. Samo ako svi zajedno delujemo, možemo ostvariti ciljeve ove Agende ili se bar približiti njihovom ostvarivanju“, poručio je Pastor.
Govoreći o učešću i doprinosu pokrajinskog parlamenta u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja, predsednik Pastor je rekao da bi trebalo sagledati mogućnosti formiranja radne grupe koja bi se bavila ovom oblašću, davala svoja mišljenja i predloge za konkretne korake koji bi doveli do pomaka u procesu realizacije definisanih ciljeva.
O ciljevima iz Agende 2030 govorili su i posebna savetnica ministarke za evropske integracije za Agendu 2030 prof. dr Jelica Stefanović Štambuk i predsednik Fokus grupe za razvoj mehanizama kontrole procesa implementacije Ciljeva održivog razvoja Narodne skupštine dr Milorad Mijatović.
Prvi dobrovoljni nacionalni izveštaj Republike Srbije sadrži detaljno opisani proces implementacije svih 17 ciljeva održivog razvoja, s tim da je posebna pažnja posvećena ciljevima 8 dostojanstven rad i ekonomski rast, 10 smanjenje nejednakosti, 16 mir, pravda i snažne institucije i 17 partnerstvom do ciljeva.
Javnom slušanju prisustvovali su i potrpredsednici Skupštine AP Vojvodine, predsednici i zamenici predsednika skupštinskih odbora i predstavnici medija.