Novi Sad, 16. april - Zelena parlamentarna grupa u Skupštini Autonomne pokrajine Vojvodine održala je danas svoju 7. sednicu koja je bila posvećena razmatranju kvaliteta kanalske mreže u AP Vojvodini, njenom organskom zagađivanju i mogućnostima sprečavanja tog zagađenja.
Pored članica i članova Zelene parlamentarne grupe, sednici su prisustvovali i predstavnici resornog pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine i ugledni stručnjaci u ovoj oblasti koji su na sednici govorili o uzrocima i stanju zagađenosti kanala, kao i o merama zaštite.
Branislava Jeftić, predsednica predsedništva Zelene parlamentarne grupe Skupštine AP Vojvodine, najavila je da će Zelena parlamentarna grupa, 14. maja ove godine, zajedno sa predstavnicima drugih organa i stručnjacima, u pratnji predstavnika preduzeća koja obavljaju postupak čišćenja Velikog bačkog kanala, obići deonice i lokacije tog kanala na kojima je obavljeno ili se obavlja čišćenje.
„Autonomna pokrajina Vojvodina je poznata po svojoj kanalskoj mreži i kanalima koji su dugogodišnjim devastiranjem u značajnoj meri postali zagađeni. Današnja sednica i stručna izlaganja o značaju kanala, njihovom organskom zagađivanju, merama i mogućnostima zaštite je uvertira u predstojeću posetu Velikom bačkom kanalu kojom želimo da pokažemo kako se zajedničkim naporima treba zalagati, boriti i odnositi prema pitanju zaštite kanalske mreže koja ima izuzetan značaj“, kazala je Branislava Jeftić.
Milanka Mišković, stručnjakinja iz oblasti zaštite životne sredine, predstavila je na sednici uticaj vodene vegetacije na korišćenje i održavanje kanala. Dr Branko Miljanović, sa Departmana za biologiju i ekologiju Prirodno matematičkog fakulteta u Novom Sadu, izneo je biološku procenu stanja vode kanala HS DTD. Dr Ratko Bajčetić, v.d. pomoćnika pokrajinskog sekretara za urbanizam i zaštitu životne sredine, predstavio je biotehničke mere za sprečavanje zamuljivanja kanala. On je naglasio da resorni pokrajinski sekretarijat u okviru svojih nadležnosti i planova aktivno radi na cišćenju kanala. On je rekao da je ostalo da se iznađe rešenje za čišćenje poslednje, takozvane četvrte kanalske deonice Velikog bačkog kanala koja je i najzagađenija.
Nakon stručnih izlaganja, zapažanja i diskusije članica i članova o organskom zagađenju kanalske mreže i njegovom daljem sprečavanju, Zelena parlamentarna grupa donela je sledeće zaključke:
1. Zelena parlamentarna grupa podržava i podstiče stvaranje sistemskih preduslova za formulisanje i sprovođenje politika iz oblasti zaštite životne sredine;
2. Zelena parlamentarna grupa podržava i podstiče saradnju između institucija koje se bave proučavanjem mogućnosti održivog korišćenja potencijala i zaštite kanalske mreže u AP Vojvodini i institucija koje su relevantni subjekti u kreiranju i sprovođenju politika, kako na regionalnom, tako i na lokalnom nivou;
3. Zelena parlamentarna grupa u cilju prevencije zagađenja kanalske mreže u AP Vojvodini podstiče uređenje zemljišne teritorije sa ciljem da se svede na normalan intenzitet eolska i vodna erozija kao agens i generator transporta zemljišnih čestica površinskog sloja, kao i nutrijenata iz zemljišta u kanal;
4. Apeluje se na predstavnike lokalnih/pokrajinskih/republičkih (svih nivoa) vlasti da svojim angažovanjem promovišu incijative za sprečavanje zagađivanja i održavanja kavliteta voda kanalske meže;
5. Apeluje se na predstavnike lokalnih/pokrajinskih/republičkih (svih nivoa) vlasti da svojim angažovanjem pruže podršku lokalnim samoupravama za uspostavljanje dobre prakse kako u očuvanju i u zaštiti kanalske mreže, tako i u svim oblastima koje doprinose ruralnom razvoju i štite životnu sredinu.