Нови Сад, 6. март - У Скупштини Аутономне покрајине Војводине, данас је одржана заједничка седница Радне групе Националног Конвента о ЕУ за Поглавље 27 и Зелене парламентарне групе у покрајинском парламенту.
На седници, којој су присуствовали и представници удружења и невладиних организација које се баве заштитом животне средине, размотрене су могућности и надлежности из Поглавља 27 у оквиру преговарачког процеса између Републике Србије и Европске уније, представљене су актуелности, досадашњи резултати, обавезе у наредном периоду и размењена су искуства и мишљења, као и могућности заједничке сарадње. Такође, представљен је и рад Зелене парлемантарне групе.
У име Зелене парламентарне групе Скупштине АП Војводине присутне је поздравила Бранислава Јефтић, председница Председништва Зелене парламентарне групе. Изражавајући задовољство одржавањем заједничке седнице, Бранислава Јефтић је оценила да данашњи скуп показује спремност да се заједнички ради на унапређењу и промоцији политика заштите животне средине и одрживог развоја.
„Посебно ми је задовољство што ћемо данас имати прилику да заједно са Националним конвентом о Европској унији продискутујемо о томе шта је до сада урађено, шта још треба и може да се уради у процесу придруживања Србије Европској унији из надлежности поглавља 27, узимајући у обзир да је један од основних принципа рада Зелене парламентарне групе залагање за увођење зеленог аспекта у процесе креирања и доношења кључних политичких одлука, казала је Бранислава Јефтић.
Очување животне средине за садашње и будуће генерације треба да нам буде заједнички циљ, јер ми који смо креатори политика, своје позиције доносилаца одлука, треба да искористимо како бисмо пружили институционалну подршку у изради и примени политика којима се гарантује боље здравље становништва, очување природних ресурса, конкурентна привреда, бољи квалитет живота, као и борба против климатских промена.
Мислим да је важно да сви заједно изађемо са данашњег скупа са осећајем да смо свесни значаја сарадње, и истовремено са задатком да континуирано улажемо напор и радимо на унапређењу наше сарадње и стварању нераскидивих веза са циљем утицаја на доношење прописа из области заштите животне средине, рекла је у свом обраћању Бранислава Јефтић.
О улози Националног Конвента у придруживању ЕУ са акцентом на област заштите животне средине, говорила је Наташа Драгојловић, координаторка Националног Конвента о ЕУ. Радне групе Националног Конвента на различите начине активно учествују у преговарачком процесу и блиско сарађују са Преговарачким тимом и другим надлежним механизмима Владе Републике Србије. Радне групе чине представници невладиних организација, привреде, синдиката, института, професионалних организација, локалних самоуправа, медија и других заинтересованих и релевантних група за одређене теме, казала је Наташа Драгојловић.
Када је у питању напредак Србије у вези са Поглављем 27, као и досадашње препоруке, Наташа Ђерег, координаторка РГ НКЕУ за Поглавље 27, нагласила је да је уз свеобухватан и заједнички приступ и рад, за постизање максималних резултата кључно да знамо које су нам све могућности на располагању, шта смо до сада урадили и шта још треба да урадимо у процесу приступања Европској унији.
Национални Конвент има добру сарадњу са Владом што показује и податак да је од стране Владе прихваћено око осамдесет одсто предлога Конвента. Важно нам је и шта се ради на локалу, јер ће ту грађани највише осетити директан утицај примене мера у области заштите животне средине, што значи да локалне самоуправе имају посебну улогу и одговорност у овој области, додала је Наташа Ђерег.
У наредних седам година за усаглашавање законске регулативе са европским законодавством биће потребно више од десет милијарди евра. Будући да је реч о великом новцу који премашује буджетске могућности, обазривост и превентивно деловање, главни су механизми у спровођењу политике заштите животне средине и прилагођавању ЕУ.
У Србији, када је у питању поглавље 27 урађене су стратегије за решавање бројних еколошких питања, речено је између осталог на скупу. Предлози и препоруке са данашње седнице биће преточени у одговарајуће закључке са којима ће надлежне институције и заинтересована јавност бити упознати.