Novi Sad, 12. decembar – U Skupštini AP Vojvodine danas je otvoren „Vojvođansko-mađarski vodoprivredni forum“, koji je organizovala Kancelarija Srednje-evropske mreže za ekonomski razvoj, uz podršku pokrajinskog parlamenta i mađarskog Ministarstva spoljnih poslova i trgovine.
Otvarajući forum, predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor istakao je da ovakvi zajednički događaji imaju decenijsku tradiciju, a da je ukupan ambijent za njihovo organizovanje danas bolji nego pre nekoliko godina, posebno se osvrćući na ratifikaciju okvirnog sporazuma o tehničkoj i ekonomskoj saradnji između Republike Srbije i Mađarske, u oblasti infrastrukturnih projekata.
„Taj sporazum stvara institucionalni i finansijsko-organizacioni okvir za zajedničke projekte i njihovu realizaciju. Ukoliko se osvrnemo na oblast vodoprivrede, ne možemo zanemariti naš zajednički napor da Dunavski region učinimo atraktivnijim i razvijenijim, kao ni činjenicu da je Mađarska zadužena za poglavlja koja se bave pitanjima vodoprivrede“, rekao je Pastor.
On je dodao da je rešavanje pitanja kvaliteta pijaće vode, otpadnih voda i prečišćavanja dugotrajan i finansijski veoma izazovan proces koji zahteva saradnju, te naznačio važnost što skorijeg otvaranja poglavlja 27 u procesu EU integracija, koje obuhvata zaštitu životne sredine, kako bi Srbija imala pristup fondovima koji bi ubrzali i podržali reforme u ovoj oblasti.
„Što se tiče pokrajinske administracije, mi pokušavamo da ostvarimo maksimum u skladu sa našim budžetskim okvirom, pa su tako predlogom budžeta za 2019. godinu obuhvaćena četiri projekta koji imaju za cilj rešenje problema otpadnih voda u Bačkoj Topoli, Malom Iđošu, Srbobranu i Temerinu“, poručio je Pastor.
Pomoćnik ministra za promociju izvoza u Ministarstvu spoljnih poslova i trgovine Mađarske Ištvan Jo istakao je da su dobri politički odnosi njegove zemlje sa Republikom Srbijom snažno i pozitivno uticali i na ekonomske odnose.
Prema njegovim rečima, Srbija, iako formalno nije u EU, deo je evropskog ekonomskog okruženja, a zajednički cilj obe zemlje, na čemu se obostrano predano radi, jeste da se privredna saradnja razvija i napreduje. Tome će, istakao je Jo, izrazito doprineti veliki značajni infrastrukturni projekti, poput izgradnje brze železničke pruge Beograd-Budimpešta, što će uticati i na razvoj ekonomije, ali i turizma i drugih privrednih grana. On je istakao da Mađarska ima veoma veliko i uspešno iskustvo kada je reč o rešavanju problema iz oblasti vodoprivrede, te da je spremna da pomogne Srbiji u ovoj oblasti.
Velikom broju učesnika ovog foruma, obratili su se i državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije Imre Kern, državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine Branislav Blažić, zamenik pokrajinskog sekretara za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Robert Otot, kao i ambasador Mađarske u Beogradu Atila Pinter.