Нови Сад, 6. новембар - Председништво Неформалне зелене парламентарне групе Скупштине АП Војводине, одржало је данас у покрајинском парламенту радни састанак са представницима Шведског међународног центра за локалну демократију – ИЦЛД. На састанку су размењена искуства у области заштите животне средине са акцентом на потребе жена и мушкараца и разматране су могућности сарадње на реализацији заједничких активности и учешћа у пројектима ове шведске организације.
Гости из Шведске представили су домаћинима активности и искуства Шведског међународног центра за локалну демократију у примени принципа родне равноправности и њеном утицају на очување животне средине. Анализирајући циљеве и активности организације Шведског међународног центра за локалну демократију – ИЦЛД, констатовано је да постоје добре основе за успостављање сарадње са Неформалном зеленом парламентарном групом. То се пре свега односи на могућност учешћа ове неформалне групе посланика у покрајинском парламенту, као и локалних самоуправа из Војводине, у неким од пројеката у оквиру програма које ова Шведска организација спроводи у вези са еколошким темама и развојем локалних заједница.
Координаторка Неформалне зелене парламентарне групе Скупштине АП Војводине Бранислава Јефтић, упознала је госте са надлежностима, радом и активностима те групе посланика. „Циљ оснивања Неформалне зелене парламентарне групе је између осталог и да рад парламента у области екологије и заштите животне средине учини доступним јавности и свим заинтересованим организацијама и појединцима. Седнице наше групе су отворене за јавност. Имамо одличну сарадњу са невладиним сектором и еколошким организацијама, тако да сви заинтересовани својим предлозима у сарадњи са нама, могу да буду укључени у процесе доношења добрих одлука у овој и сродним областима, што подразумева и иницијативе за предузимањем неких мера у циљу решавања постојећих еколошких проблема или доприноса у испуњавању обавеза у погледу испуњавања стандарда које имају развијене европске земаље, што је за нас као државу која је у процесу придруживања Европској унији веома важно“, казала је између осталог Бранислава Јефтић.
Домаћини су на састанку позвали госте из Шведске да следеће године заједно са Неформалном зеленом парламентарном групом и другим представницима покрајинских и локалних механизама у области заштите животне средине, обиђу Велики бачки канал и упознају се са мерама санације тог канала које се спроводе на терену, што је прихваћено.
Када је реч о родној равноправности која је у фокусу Шведског међународног центра за локалну демократију, на састанку је указано да жене и мушкарци имају различите улоге у свим сферама живота што подразумева и различите приоритете када је реч о заштити животне средине, што се мора уважавати приликом доношења одлука. Истраживања потврђују да су жене више од мушкараца брину о отпаду и рециклирању, да више користе јавни превоз, имају знања о лековитим биљкама и шумским производима, чешће се баве органском производњом и слично. Важно је да родне разлике, буду уважаване приликом креирања стратегија за заштиту животне средине, нарочито на локалном нивоу, сложили су се саговорници.