Нови Сад, 18. октобар - У оквиру Прве годишње конференције локалних скупштина Србије, која је данас почела у Скупштини АП Војводине, одржана су два стручна панела са циљем да се сагледају могућности подизања капацитета и модернизације рада локалних парламената као и јачања партиципације грађана у њиховом раду.
Први панел којим је модерирао Никола Бањац, генерални секретар Скупштине АП Војводине, бавио се значајем и улогом локалних скупштина за грађане, као и укључивањем јавности у рад и у процесе доношења одлука на локалном нивоу.
Поред генералног секретара покрајинског парламента Николе Бањца, на панелу, присутнима су се обратили и Никола Никодијевић, председник Скупштине Града Београда, Здравко Јелушић, председник Скупштине Града Новог Сада, Тигран Киш, председник Скупштине Града Панчева и Златија Миличић, председница Скупштине општине Осечина.
Панел је од стране учесника окарактерисан као одлична прилика да представници локалних скупштина размене искуства. Посебна пажња била је посвећена позитивним променама по питању јавности у раду скупштина на локалном нивоу, са циљем да се успостави што ефикаснија информисаност и двосмерна комуникација са грађанима.
Слаба информисаност грађана о одлукама које доносе локални парламенти истакнута је као један од великих проблема, јер се често дешава да грађани, посебно осетљиве групе становништва, не знају за нека своја права или за њих сазнају веома касно. Да би се грађани осећали сигурно они морају на најбржи и најбезбеднији начин да дођу до потребних информација. Како је наглашено, друга важна ствар на којој се мора перманентно радити јесте да грађани буду активније укључени у процесе доношења одлука на локалу, а постоје различити начини да се то подстакне. Трећа ствар је неопходност рада на повратку поверења грађана у институције, речено је на скупу.
Поменути процеси укључују и примену и утицај дигиталних платформи и иновација на локалне парламенте, о чему је такође било речи на панелу.
Други данашњи панел био је посвећен изменама и допунама Закона о локалној самоуправи и његовим значајем за рад скупштина градова и општина. Представљене су новине у прописима које уводе нове правне алате ради јачања надзорне улоге скупштина на локалном нивоу, као и нову парламентарну праксу која се односи на јавна слушања и поступак јавне расправе.
У оквиру другог панела, којим је модерирао секретар Скупштине Града Новог Сада Марко Радин, учесници су се упознали са Изменама и допунама Закона о локалној самоуправи и њиховом значају са рад скупштина градова и општина.
Помоћник министра за локалну самоуправу Саша Могић нагласио је да су локални парламенти и надлежно Министарство на заједничком, важном послу како би модернизовали и унапредили рад, ојачали поверење грађана и новим механизмима их више заинетересовали за активно партнерство. Представница Уставног суда Републике Србије Мирјана Радаковић учеснике је детаљније упознала са новинама везаним за увођење у рад института „јавног слушања“.
У наставку конференције, у петак, 19. октобра, биће одржани панели у вези са циљевима одрживог развоја, односно значајем који локалне скупштине имају за остваривање и праћење спровођења Циљева одрживог развоја, као и са подизањем капацитета дигиталних система у локалним парламентима.