Нови Сад, 18. октобар – У организацији Скупштине АП Војводине и Града Новог Сада, у сарадњи са пројектом „Јачање надзорне улоге и јавности у раду Народне скупштине-друга фаза“, коју финансира Влада Швајцарске, а спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП), у Скупштини АПВ данас је свечано отворена Прва годишња конференција локалних скупштина Србије.
Отварајући конференцију, потпредседник Скупштине АП Војводине Дамир Зобеница истакао је да су Скупштина АПВ и Град Нови Сад, у сарадњи са канцеларијом УНДП-а и уз финансијску помоћ Владе Швајцарске, организовали ову конференцију како би скупштинама на сва три нивоа власти у Србији приближили нове, напредне могућности и идеје за рад, пратећи усвојене Циљеве одрживог развоја Уједињених нација (УН).
„Циљеви Одрживог развоја УН-Агенда 2030, су глобални, али је пут њиховог остварења у свакој земљи другачији. Република Србија је, као једна од првих земаља, већ у децембру 2015. године формирала Међуресорну радну групу за спровођење Агенде 2030. Спровођење тих постављених циљева је заједнички посао за све нас, а сигуран сам да ћемо у наредна два дана, у оквиру ове конференције, разговарати, размењивати идеје и проналазити решења за имплементацију, пре свега, Циља 16, а то су мир, правда и снажне институције“, истакао је потпредседник Зобеница. Он је нагласио да је Скупштина АПВ у процесу дигитализације свог рада и промене застарелог система за електронско гласање.
„На увођењу система Е-парламента заједнички радимо са Канцеларијом за информационе технологије и Е-управу Владе Републике Србије и канцеларијом УНДП-а у Београду. У томе имамо велику подршку председнице Владе Републике Србије Ане Брнабић и на њену иницијативу наши представници учествују у раду Координационог савета Владе Републике Србије за електронску управу. Сигуран сам да ћемо у овом мандату на тај начин омогућити да посланици Скупштине АПВ убудуће раде на један модерен начин“, истакао је Зобеница. Он је додао да се заједнички ради на јачању државних институција и на тај начин укључује у четврту индустријску револуцију, коју у Србији промовише и на њој интензивно ради Влада Републике Србије.
„Четврта индустријска револуција даје читав низ могућности, тако да они који нису били победници претходних индустријских револуција имају јединствену шансу да у овом новом, савременом свету буду победници. Тако је на пример дигитализацијом државне управе у Србији, до данас извршено више од 550 хиљада „он-лајн“ услуга, чиме је грађанима уштеђено више од 500 хиљада сати чекања на шалтерима“, навео је Зобеница и изразио велику захвалност Канцеларији УНДП-а у Београду, Влади Швајцарске и Канцеларији за ИТ и Е-управу Владе Републике Србије, што су препознали потенцијале у Скупштини АП Војводине и израженој намери да се и даље заједнички ради на имплементацији система е-парламент и на оснаживању државних институција.
На отварању конференције присутне су поздравили и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, потпредседник Народне скупштине Републике Србије Верољуб Арсић, потпредседник Владе АП Војводине Ђорђе Милићевић, министар државне управе и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Бранко Ружић, представница Владе Шваjцарске, начелница сектора за демократско управљање Саша Милер и в.д. Сталног представника Програма Уједињених нација за развој (УНДП) Стелиана Недера.
"Нови Сад је почаствован што је домаћин и суорганизатор овог догађаја, чији је општи циљ унапређивање рада локалних парламената и њихова боља кореспонденција, посебно зато што су они увек прва адреса грађанима и носе висок ниво спровођења одлука, не само са локалног него и са централног нивоа", рекао је на отварању градоначелник Вучевић и нагласио да ће две трећине мера које треба да се реализују у процесу евроинтеграција бити спровођене на локалном нивоу, те да градови и општине за то морају бити адекватно припремљени.
Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић рекао је да је то министарство уважавало параметре четврте индустријске револуције, дигитализације и циљева одрживог развоја Уједињених нација, радећи на изменама и допунама Закона о локалној самоуправи.
"Довели смо до тога да спровођење јавне расправе у поступку припрема одлуке о инвестиционом делу буџета постане имепративна норма, а сада је законом прописано унапређивање процеса комуникације са заинтересованом јавношћу", казао је Ружић.
Представница Владе Швајцарске, начелница сектора за демократско управљање Саша Милер говорила је о важности увођења јавних слушања у праксу локалних скупштина, истичући њихов двоструки значај: Поред повећања транспарентности рада парламената, јавна слушања омогућавају грађанима да изнесу своје проблеме и укажу на своје потребе, доприносећи тиме доношењу бољих одлука на локалном нивоу. Велики значај парламената огледа се у томе што они могу да опредељују буџетска средства, стварају неопходне правне оквире и позивају извршну власт на одговорност, додала је Саша Милер.
Стелиана Недера, в.д. сталне представнице УНДП-а, напоменула је да је улога УНДП-а да повеже актере, обезбеди иновативна решења и технологије, и да, заједно са националним и локалним партнерима, створи боље услове живота за све, не заборављајући ниједног појединца и не искључујући никог из развоја и напретка, што је у суштини развојне агенде 2030 и Циљева одрживог развоја. Напредак ка остварењу Циљева, европске интеграције и достизање националних развојних приоритета су неодвојиви процеси, додала је Недера.
Свечаном отварању Конференције присуствовали су и потпредседници Скупштине АП Војводине Снежана Седлар, Александра Ђанковић, Душан Јаковљев и Мирослав Васин.
На првој годишњој конференцији локалних скупштина Србије учествују представници преко 100 скупштина општина и градова Републике Србије. Циљ одржавања је да се утврде модалитети сарадње и размене искуства, у светлу доношења Закона о изменама и допунама Закона о локалној самоуправи. Такође, ова конференција успоставиће платформу за сарадњу и размену искуства између скупштина општина и градова, уз промоцију принципа јавности у раду и одговорног управљања. Посебни панели биће посвећени промоцији Циљева одрживог развоја УН.