Книћанин/Нови Сад, 13. октобар – У Книћанину код Зрењанина данас је одржан дан сећања на невино страдале Подунавске Немце, а на спомен-обележје „Телечка“ венац је у име Скупштине АП Војводине положио председник Скупштине Иштван Пастор.
Обраћајући се присутнима на обележавању 70 година од затварања концентрационог логора у Книћанину, основаног после окончања Другог светског рата, председник Пастор је подсетио на то да је у овом логору страдало више од 12 хиљада углавном жена, деце и старих, тадашњих становника Баната који су били Немци.
„Да бисмо као заједница постали имуни на зло, потребно је креирати одговорне политике чији је задатак двострук. Са једне стране гледајући у прошлост важно је развијати политике суочавања и рада на прошлости, како би се утврдиле историјске чињенице, открила истина о жртвама, утврдио њихов идентитет и неговало колективно памћење. Са друге стране, гледајући према будућности, потребно је учинити сваки могући напор како би се креирала политика која ће разоткрити механизме и одговорност за злочине, спречити могућност заташкавања и историјског ћутања о почињеним злочинима, али и наметање колективне кривице“, нагласио је Пастор и додао да Скупштина АПВ и Влада Републике Србије успешно настоје да креирају политике које истовремено поштују и прошлост и будућност.
Пастор је истакао и да становници Книћанина, некадашњег Рудолфсгнада, заслужују велико поштовање.
„Велико поштовање заслужује ваш чин, чин новонасељених становника Книћанина, вас који сте пре 65 година дошли у опустели Рудолфсгнад, и који сте након сазнања о злочинима почињеним над недужним жртвама, решили да у знак сећања према страдалима заједно са Градом Зрењанин и немачким донаторима подигнете спомен обележје. Подижући, пре 20 година, споменик недужним страдалницима који су изградили темеље кућа у којима се и данас живи, ви, становници Книћанина сте показали да је смисао заједничког живота да научимо да живимо са прошлошћу, да живимо не само боље већ пре свега људскије“, истакао је Пастор.
На обележавању дана сећања, присутнима су се обратили и представници Амбасаде Немачке у Републици Србији и Града Зрењанина.
Како су истакли организатори из Месне заједнице Книћанин, данашњим скупом сећања, помирења, поштовања и хуманости, обележава се 70 редставници година од затварања логора, 65. година од досељавања у Книћанин, 20 година од постављања спомен-обележја страдалим логорашима и 150 година од оснивања Книћанина, тадашњег Рудолфсгнада.