Novi Sad, 26. septembar – Plenarnim zasedanjima Komiteta 1, 2 i 3, najviših stručnih radnih tela Skupštine evropskih regija (AER), danas je u Skupštini AP Vojvodine nastavljeno Jesenje plenarno zasedanje AER-a, najbrojnije i najuticajnije mreže regiona u Evropskoj uniji (EU).
Jesenje plenarno zasedanje AER-a svečano je juče otvoreno u Skupštini APV, a ovom značajnom događaju prisustvuje više od 150 predstavnika regiona iz 15 evropskih zemalja.
Na zasedanju Komiteta 1 AER-a, koji razmatra pitanja iz oblasti ekonomije i regionalnog razvoja, učesnicima se u ime domaćina obratila potpredsednica Skupštine APV i potpredsednica Komiteta 1 Snežana Sedlar.
Izražavajući zadovoljstvo što je pokrajinska Skupština domaćin ovog značajnog skupa, potpredsednica Sedlar je gostima poželela dobrodošlicu u AP Vojvodinu i istakla da Pokrajina posvećuje posebnu pažnju međuregionalnoj saradnji.
Ona je učesnike skupa upoznala sa ličnom kartom privrede AP Vojvodine i izrazila očekivanje da će današnje zasedanje Komiteta 1 doneti sveže, kreativne i nove ideje.
„Kao potpredsednica Skupštine APV i kao žena sa iskustvom u sferi privrede, poštujući smernice Komiteta 1, želela bih da istaknem da je u AP Vojvodini, severnom delu Republike Srbije, na ravnici, prioritetna oblast privrede poljoprivreda. Ukupno obradivo zemljište čini čak 84 odsto teritorije APV, udeo agrobiznisa u ukupnoj industrijskoj proizvodnji iznosi 40 odsto, a 30 odsto ukupnog izvoza iz Vojvodine. Poljoprivredni otpad predstavlja značajan izvor biomase i veliki je potencijal za njegovo korišćenje u proizvodnji energije“, istakla je Sedlar, koja je učesnicima predstavila i najznačnije pokazatelje u oblastima metalne industrije i automobilskog sektora u APV.
„IT industrija i razvoj softvera takođe ima značajno mesto u privrednoj strukturi APV i predstavlja glavni izvor prihoda“, naglasila je potpredsednica Sedlar. Ona je dodala da APV posebnu pažnju posvećuje međuregionalnoj i prekograničnoj saradnji i istakla važnost i uspešnost Regionalnog poslovnog foruma koji je juče počeo u Novom Sadu, a organizovan je na inicijativu Skupštine APV i AER-a, uz učešće predstavnika više od 100 kompanija iz 16 zemalja.
Na zasedanju Komiteta 1 AER-a diskutovalo se i o rezultatima dosadašnjeg i smernicama za budući rad, kao i o stanju u oblastima razvoja saobraćaja, zaštite životne sredine, obnovljivih izvora energije.
Plenarnu sednicu Komiteta 3 AER-a, u čijem su fokusu kultura, obrazovanje i omladinske politike, pozdravnim govorom otvorila je Aleksandra Đanković, potpredsednica Skupštine APV i potpredsednica ovog Komiteta.
Potpredsednica Đanković izrazila je veliko zadovoljstvo što je pokrajinska Skupština u prilici da bude domaćin plenarnom zasedanju Komiteta 3. Ona je učesnicima poželela ugodan boravak u Novom Sadu, Vojvodini i Srbiji i izrazila očekivanje da će sednica biti uspešna. Potpredsednica Đanković je prisutnima predstavila aktivnosti resornih organa u AP Vojvodini i projekte u oblastima koje pokriva Komitet 3, kao i ciljeve i mere iz strateških dokumenata koji se odnose na podršku omladinskoj politici, razvoju, unapređenju i promociji sporta, kako u Pokrajini, tako i u svim njenim lokalnim samoupravama.
Na zasedanju su predstavljeni dosadašnji rezultati rada Komiteta 3, razgovarano je o razmeni državnih službenika iz regiona članova AER-a, u okviru njegovog programa „Centurio“. Razgovaralo se projektima, aktivnostima i predstojećim debatama koje će se baviti potrebama i problemima dece migranata, kao jednom od važnijih segmenata rada ovog komiteta u predstojećem periodu.
Na plenarnom zasedanju Komiteta AER-a za socijalnu politiku i javno zdravlje (Komitet 2), kojim je predsedavao Mihai Racivoiu, predsednik ovog Komiteta, predstavljena su postignuća ovog tela za prethodnih šest meseci.
Mnogobrojne učesnike u ime Pokrajinske vlade i i domaćina Skupštine APV pozdravio je pokrajinski sekretar doc. dr Zoran Gojković, koji je učesnicima predstavio osnove zdravstvene politike u APV, kao i glavne smernice zdravstvenog i sistema javnog zdravlja.
Sekretar Gojković istakao je da su izazovi javnog zdravlja u Vojvodini povezani sa posledicama sveopšte ekonomske krize, padom nataliteta, migracijama stanovništva i rastućim nejednakostima. Efikasno rešavanje ovih problema, međutim, omogućeno je Zakonom o javnom zdravlju, koji je donet 2016.godine i Strategijom javnog zdravlja 2018-2026 sa akcionim planom.
Kao prioritetna oblast organizacije i funkcionisanja zdravstva, završena je informatizacija zdravstvenog sistema: implementiran je elektronski karton i elektronsko povezivanje svih segmenata dijagnostike i specijalističko-konsultativnih usluga u okviru svih ustanova primarne zdravstvene zaštite, a od januara 2018.god omogućena je primena elektronskog recepta.
U okviru Posebnih programa javnog zdravlja, koje finansira Vlada APV, uveden je u svim zdravstvenim ustanovama APV javni elektronski servis za prijavljivanje zaraznih bolesti, kao i elektronski servis za evidentiranje hroničnih nezaraznih bolesti, a takođe se finansiraju aktivnosti u sklopu pronatalitetne politike.
Tokom diskusija i prezentacija, u fokusu rada članova Komiteta 2 bile su inovacije u oblasti zdravstva i socijalno preduzetništvo. Prisutni su mogli da se upoznaju sa primerima dobre prakse poput integrisanog sistema nege u Škotskoj, kao i socijalne inkluzije i preduzetništva u Italiji i Rumuniji.
U popodnevnom delu programa današnjeg zasedanja AER-a biće održano više debata i radionica.
AER-ova Radna grupa za energiju i klimatske promene debatovaće na temu „Ciljevi održivog razvoja kao politički okvir“, a prisutnima će se obratiti i Miroslav Tadić, menadžer za upravljanje klimatskim promenama u okviru UNDP-a. Takođe, o održivijoj urbanoj mobilnosti razgovaraće članovi AER-ove Radne grupe za transport i mobilnost.
Skupština evropskih regija (AER) osnovana je pre 33 godine, a danas je čini više od 150 regiona i organizacija iz tridesetak evropskih zemalja. AP Vojvodina je od 2002. godine aktivan član ove organizacije, koja ima veliku ulogu u prepoznavanju regiona kao nezaobilaznih aktera u procesu donošenja odluka i daljoj izgradnji EU.