Novi Sad, 24. oktobar - U prisustvu predstavnika Resuscitacionog saveta, lekara, medicinskog osoblja i predstavnika Skupštine AP Vojvodine, danas je tradicionalno, peti put po redu, u pokrajinskom parlamentu obeležen Evropski dan „Pokrenimo srce“, koji se ove godine obeležava pod sloganom „Društvena zajednica spašava život“.
Skupština AP Vojvodine je dugogodišnji partner Resuscitacionog saveta Srbije u obeležavanju ovog dana, kao i mnogi lokalni, regionalni i nacionalni parlamenti koji su imali sluha za preporuku Evropskog parlamenta, koji je svojom rezolucijom pozvao na uključivanje u podizanje svesti javnosti o pravovremenom delovanju u slučaju iznenadnog srčanog zastoja.
Predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor ukazao je na značaj ove teme, osvrćući se na činjenicu da je iznenadni srčani zastoj nešto što se ne može predvideti, a može da se dogodi svakom, te na važnost edukacije šire društvene zajednice o delovanju u ovakvim situacijama.
„Vreme je jedini resurs koji se ne obnavlja. Iz tog razloga, ukoliko se ne deluje onog momenta kada problem nastane, teško da će bilo koja druga vrsta pomoći imati efekta. Svestan sam činjenice da mi ne možemo imati onu količinu aparata za reanimaciju koliko imaju mnogo razvijenije i bogatije zemlje, ali zato sticanje znanja o pružanju pomoći ne košta ništa. I to je najmanje što svako od nas može da uradi za opšte društveno dobro“, istakao je predsednik Pastor.
Predstavnik Resuscitacionog saveta Srbije dr. Zlatko Fišer rekao je da ne postoji zdravstveni sistem koji u tolikoj meri morže da reši problem iznenadnog zastoja rada srca, koliko to može da učini društvena zajednica, jer se ovakvi slučajevi dešavaju na poslu, kod kuće, na ulici i drugim mestima do kojih je medicinskom osoblju potrebno određeno vreme da dođu i reaguju. On je istakao i da bi jedno od rešenja mogao biti novi obrazovni koncept kojim bi se u škole uvela primarna obuka pružanja pomoći u slučaju srčanog zastoja, te da je zadatak politike i države da prepoznaju značaj edukacije u ovoj oblasti.
„Veoma je važna promena svesti građana o tome da mogu mnogo da učine za dobrobit svoje porodice i članova društvene zajednice. Ovo se posebno odnosi na one sredine koje su prostorno udaljene od bolnica“, istakao je dr. Fišer.
O svojim iskustvima govorili su i predstavnici medicinskog osoblja koji su spasili mnogo ljudskih života reanimacijom, kao i građani kojima je pravovremeno delovanje u trenutku srčanog zastoja sačuvalo život.