Budimpešta/Novi Sad, 17. oktobar – Predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor jednoglasno je danas izabran za potpredsednika Saveta podunavskih gradova i regija, na sastanku Izvršnog odbora ove organizacije, koji se održava u Budimpešti.
Članovi Izvršnog odbora Saveta podunavskih gradova i regija, čiji je osnovni zadatak povezivanje između regija i gradova u postupku delotvornijeg sprovođenja Dunavske strategije, na današnjem sastanku su razmatrali poslovnik o radu, modele za unapređivanje institucionalnog kapaciteta ovog tela i analizirali trenutne domete sprovođenja Dunavske strategije, iz ugla gradova i regija. Za predsednika Saveta izabran je gradonačelnik Budimpešte Ištvan Tarloš.
Nakon sednice Saveta, predsednik Pastor, koji u Budimpešti boravi zajedno sa pokrajinskim poslanikom Pavlom Budakovim, održao je na početku 10. Evropske konferencije podunavskih gradova i regija prezentaciju na temu „Transport i energija u Dunavskom regionu“. On se osvrnuo na dosadašnji, decenijski angažman pokrajinske administracije u procesu stvaranja ideje o povezivanju i partnerstvu zemalja, regiona i gradova Dunavskog regiona, naglasivši da je potencijal te saradnje uvek bio veći od onoga što se realno moglo sprovesti u konkretne projekte.
„Proces sprovođenja Dunavske strategije je izuzetno kompleksan jer obuhvata veliki broj različitih činilaca. Ono što je sigurno jeste da se samo sihronizacijom svih nivoa vlasti, saradnjom lokalnih, regionalni i naravno nacionalnih činilaca, taj proces može adekatno oživeti“, istakao je Pastor. On je predstavio i najznačajnije projekte prekogranične saradnje koji su za Republiku Srbiju, ali i za čitav region, od krucijalnog značaja. To se, pre svega, odnosi na infrastrukturne projekte koji omogućavaju slobodan protok ljudi i robe, kao što je izgradnja 4 nova grančna prelaza, obnova železničkih veza, a pre svega revitalizacija železničke pruge Beograd-Budimpešta.
„Ovakve investicije su ključne ne samo za poboljšanje kvaliteta života građana, već i za privlačenje stranih investicija“, rekao je Pastor i dodao da će AP Vojvodina i dalje nastojati da što aktivnije učestvuje u svim procesima vezanim za Dunavsku strategiju.
U cilju bolje implementacije Dunavske strategije, učesnici 10. Evropske konferencije podunavskih gradova i regija usvojili su zajedničku izjavu, „Budimpeštansku deklaraciju 2017“, u kojoj se navodi da upravo saradnja između dunavskih gradova i regija stvara novi evropski Dunavski region.
U Deklaraciji se navodi da su obezbeđivanje trajnog mira, demokratskog upravljanja, pravne sigurnosti, čiste životne sredine, prosperiteta, obrazovanja i socijalne pravde ciljevi Dunavske strategije, koji se mogu postići samo ako građani Dunavskog regiona imaju kredibilan pristup mogućnostima koje pruža EU u okviru ove makro-regionalne strategije i kada su njihovi interesi aktivno uključeni u njenoj realizaciji.
„To zahteva više informacija i mnogo veću otvorenost svih nivoa vlasti. Međutim zahteva i konkretne projekte i inicijative u cilju stvaranja pozitivnih promena vidljivih u svakodnevnom životu ljudi, i stvaranja optimističkih izgleda za rast i zapošljavanje“, navodi se u Deklaraciji.
Evropska komisija je u decembru 2010. godine usvojila Strategiju EU za Dunavski region (Dunavsku strategiju), koja je od strane Evropskog saveta potvrđena u aprilu 2011. godine. Time je zvanično postala druga makroregionalna strategija nakon strategije za Baltički region. Ona obuhvata 14 država i njihovih regija i gradova duž Dunavskog sliva, u kojima živi oko 115 miliona ljudi.
Akcioni plan Dunavske strategije sadrži jedanaest prioritetnih oblasti koji se prvenstveno odnose na povezivanje Podunavskog regiona, zaštitu životne sredine, privredni razvoj, jačanje institucionalnih kapaciteta i drugo.