Novi Sad/Sombor, 06. oktobar - Potpredsednica Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine Snežana Sedlar, učestvovla je u radu kolegijuma Pokrajinskog zaštitnika građana – ombudsmana, koji je održan u zgradi Gradske uprave u Somboru. Kolegijumu su prisustvovale i pokrajinske poslanice, Rajka Lučar i Nada Mandić.
U okviru obeležavanja ovogodišnje "Dečije nedelje", Pokrajinski zaštitnik građana - ombudsman je svoj kolegijum posvetio temi zaštite dece od nasilja sa akcentom na intersektorski rad i holistički pristup rešavanju ovog problema. Na kolegijumu su razmenjena iskustava i znanja u razvoju senzibiliteta odgovornih lica u prepoznavanju potrebe zaštite dece, te davanju podsticaja mehanizmima za povećanje efiksanosti, odnosno unapređenje postupanja institucija po pitanju zaštite u slučajevima nasilja nad decom.
O toj vrsti nasilja se u javnosti mnogo govori i ona je javna, a ne privatna stvar i zato joj država mora energično stati na put. Pored toga, od ključnog značaja je da nadležne institucije u slučajevima nasilja reaguju odmah i bez odlaganja rešenja, što je veoma česta pojava u praksi, naglašeno je u diskusiji na kolegijumu.
Obraćajući se prisutnima u uvodnom delu kolegijuma, potpredsednica pokrajinske Skupštine Snežana Sedlar, pozdravila je u ime Skupštine i u svoje lično ime, napore Pokrajinskog zaštitnika građana - ombudsmana i drugih relevantnih činilaca na iznalaženju rešenja za efikasnije sprečevanje nasilja nad decom, ali i svake druge vrste nasilja u društvu. "Skupština AP Vojvodine ima dobru saradnju sa Pokrajinskim zaštitnikom građana - ombudsmanom u svim oblastima koje su u njegovoj nadležnosti. U tom smislu, verujem da možemo da idemo i korak dalje i da u narednom periodu u Skupštini razmišljamo o podršci i formiranju jednog posebnog stručnog radnog tela na nivou pokrajine, koje bi se bavilo isključivo pitanjima iz domena ostvarivanja prava deteta", kazala je Snežana Sedlar.
O temi kolegijuma pored potpredsednice Skupštine AP Vojvodine Snežane Sedlar, govorila su i izabrana lica i zaposleni u instituciji Pokrajinskog ombudsmana,zatim, Bakonji Marija, okružna javna tužiteljka iz Republike Mađarske, dr Ivana Stevanović, direktorka Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja iz Beograda, Biljana Klipa, predstavnica lokalnog Crvenog krsta, Goran Pejčić, novinar Javnog servisa Vojvodine, kao i predstavnici Udruženja lokalnih ombudsmana Srbije. Prisutne su na početku skupa pozdravili Antonije Ratković, zamenik gradonačelnice Grada Sombora i Čarna Petričević, zaštitnica građana Grada Sombora.
Kolegijum je mehanizam putem koga izabrana lica i zaposleni u kancelariji Pokrajinskog zaštitnika građana-ombudsmana zajednički sa predstavnicima drugih državnih, pokrajinskih i lokalnih institucija i organa, ustanova i organizacija koje se bave ostvarivanjem, zaštitom i unapređenjem ljudskih prava, nastoje da doprinesu javnom dijalogu razmatrajući različite društvene teme od posebnog značaja.