Винчестер/Нови Сад, 2. новембар 2015. године - Скупшина Аутономне покрајине Војводине биће у марту месецу следеће године домаћин Међународне конференције о обновљивим изворима енергије. Скуп ће окупити бројне регионалне представнике и стручњаке у области енергетике из целе Европе, а покрајинска Скупштина ће га заједно организовати са партнерским регијама које су као и АП Војводина, чланице Скупштине европских региона АЕР, највеће мреже европских регија која окупља више од 200 чланица.
Договор о одржавању овог престижног догађаја у Скупштини АП Војводине постигнут је на предлог потпредседника покрајинског парламента Миливоја Вребалова,на данашњем састанку Комитета један АЕР-а, раног тела Скупштине Еврпоских Региона које покрива област енергетике,одржаном у енглеском граду Винчестеру.
Као представници АП Војводине у АЕР-у, потпредседници покрајинске Скупштине Ана Томанова Маканова и Миливој Вребалов активно учествују у раду Комитета 1 и Комитета 3 ове организације. На редовним пленарним јесењим заседањима поменутих комитета у Винчестеру у регији Хемпшир у Великој Британији, Томанова Маканова и Вребалов имали су запажена излагања у којима су учесницима представили извештаје о раду у претходном периоду и примере добре праксе које Војводина има у областима којима се баве комитети, а у циљу продубљивања сарадње и размене искустава са представницима других регија.
Током заседања Комитета 1, потпредседник Вребалов је поднео извештај о одржаној Међународној конференцији „Дани Геотермалне енергије у Војводини“, и том приликом позвао регионе чланице Скупштине Европских Регија да након позитивних искустава,поново буду гости Скупштине АП Војводине и учествују на предстојећем скупу о обновљивим изворима енергије у марту месецу 2016. године.
„Ове године, заједно са Скупштином Европских Регија, покрајинским секретаријатом за енергетику и минералне сировине, Факултетом Техничких наука у Новом Саду, Рударском факулетом у Београду и са водећим научницима из ове области из Мађарске, Немачке и Фанцуске, организовали смо веома успешну међународну конференцију о геотермалној енергији. Овај вид енергије је изузетно издашан у Војводини која припада Панонском басену, али се код нас кориси свега 1,7% постојећих капацитета. Жеља нам је да ова конференција прерасте у традиционалну и да следеће године осветлимо и друге обновљиве изворе ерегије којима Војводина обилује, и на тај начин учинимо овај део Србије енергетски ефикаснијим," рекао је Вребалов.
"Разговарајући са колегама политичарима из европских региона, добио сам подршку за одржавање научно-информативног скупа из области коришћења обновљивих извора енергије у Војводини следеће године. Овај скуп треба да настави традицију прошлогодињег, где смо на једном месту окупили научнике који објашњавају могуће начине коришћења, представнике локалних самоуправа који треба да имплементирају предлоге еклсплоатације и привреднике који су спремни да инвестирају. Подсетићу Вас, да је ове године после одржане конференције, француска група ЕСГ из Страсбура одлучила да инвестира у експлоатацију геотермале енергије у околини Кикинде. То је показатељ да смо добро радили и добар сигнал свим другим инвеститорима да своје пословање покрену и у нашој покрајини", казао је у свом обраћању потпредседник војвођанске Скупштине Миливој Вребалов.
Потпредседница Ана Томанова Маканова, учествовала је у Винчестеру у раду Комитета 3 који се овај пут интензивно бави промоцијом образовања у оквиру европских региона. Представници са Департмана за географију и економску историју Универзитета у Умеу из Шведске, у уводном предавању изнели су опажања да различите културе на различите начине доживљавају образовање и његов значај, али и то да је једна ствар заједничка свима односно, да је улагање у образовање инвестиција, а не трошак за државу.
„Узимајући у обзир да АП Војводина има део надлежности у области образовања, са поносом сам истакла могућност учења на језицима националних заједница у Војводини, што нас чини готово јединственим у Европи. Могућност да се учи на свом матерњем језику у основном и средњем образовању, па касније, на неким језицима и на факултету, је изузетно вредна тековина и начин да се сачувају традиција и обичаји народа који живе у Војводини", казала је Ана Томанова Маканова. "Не треба заборавити да је АП Војводина пионир и у увођењу наставног предмета о репродуктивном здрављу, за сада само у одабраним школама са тенденцијом да то проширимо, чиме показујемо да кроз образовање водимо рачуна и о здрављу наше деце", истакла је Томанова Маканова и нагласила да за Војводину, образовање представља инвестицију у будућност деце.
Потпредседница Ана Томанова Маканова, која је уједно и чланица Надзорног одбора АЕР-а, присуствовала је и састанцима руководећих и извршних органа АЕР-а, на којима је разговарано о будућем раду ове најбројније међународне асоцијације европских регија.
Током радне посете Енглеској, потпредседници Ана Томанова Маканова и Миливој Вребалов посетили су "Болдервуд" Иновативни Кампус који представља спону између Универзитета у Саутхемптону и Лојд Регистра најстаријег регистра за класификацију бродова на свету. Иновативни Кампус је 140 милиона фунти вредна инсвестиција у нове зграде и опрему у свету пловидбе и поморства. У оквиру Кампуса ради и огранак Факултета за инжињестрво и заштиту животне средине који спроводи најновија савремена истраживања на пољу науке о бродовима, начину израде, повећању сигурности у бродоградњи, организовању ефикасније пловидбе, као и повећању звучне изолације.Искуства кампуса су веома значајна за Нови Сад, као универзитетски центар Војводине.
Током заседања комитета 1 и 3 у Винчестеру, говорило се и о улози регионалних и локалних власти у решавању мигрантске кризе. На заједничкој тематској сесији о иновацијама у јавној управи у светлу поменуте кризе, потпредседник Вребалов је нагласио да и поред тога што Војводина нема надлежности да решава питања миграната, Покрајинска влада ради све што је у њеној моћи да мигрантима путовање ка ЕУ учини што бржим и пријатнијим. "Ми смо и сами сензибилисани за питања миграција и избеглиштва, узимајући у обзир не тако давна искуства са доласком прогнаних из ратом погођених делова бивше Југославије. Република Србија, која једина има надлежности за решавање питања миграната одлично ради свој посао", казао је Вребалов.
"АП Војводина је формирала Покрајиснки савет за миграције, који заједно са Републиком организује расподелу помоћи из робних резерви Србије и међународних хуманитарних организација, као што су Црвени Крст и УНХЦР. До сада је кроз територију АП Војводине, на путу ка ЕУ прошло око 300.000 особа, које су претходно регистроване у прихватном центру у Прешеву. На територији Војводине постоји транзитни центар Принциповац, а у припреми је изградња прихватних центара у Суботици, Кикинди и Сомбору.
Србија је спремна да заједно са Европском унијом учини све да се ова велика миграција људи учини што безболнијом, али су нам потребне јасне смернице из Европске уније, шта, како и када учинити да би се прилив људи у земље ЕУ смањио или учинио лакшим, нагласио је Миливој Вребалов. Посатвља се још једно, можда кључно питање, како испоштовати тачку 6 Јункеровог плана за земље на Западно-балканској рути, која каже да те земље треба да повећају прихватне капацитете за 50.000 миграната током зиме, а у исто време Србија исцрпљује своје ионако скромне капацитете. Једном речју, како и ко ће то све финансирати", рекао је током излагања посвећеног мигрантској кризи потпредседник Скупштине АП Војводине Миливој Вребалов.