27. 11. 2014.„Заједно против насиља над женама“ у Житишту

Tribina u ŽitištuЖитиште/Нови Сад, 27 новембар 2014. године - У оквиру обележавања Међунардодне кампање „16 Дана активизма у борби против насиља над женама“, у општини Житиште одржана је друга у низу трибина под називом „ Заједно против насиља над женама“.

Поред представница покрајине, на веома посећеној трибини су учествовале представнице локалних механизама за заштиту од родно заснованог насиља, одборнице, чланице Женске мреже и Комисије за родну равноправност Скупштине општине Житиште, удружења жена из Баната, као и представници Центра за социјални рад, судства, полиције, школа и других заинтересованих институција и организација. Представљен је рад покрајинских механизама за родну равноправност, затим, актуелно стање и стратешки документи АП Војводинe. Истакнута је потреба да се у наредном периоду више пажње посвети мултисекторском приступу, умрежавању и заједничком раду на превенцији породичног насиља, подизању свести о овом проблему, збрињавању жртава и тражењу оштријих казни за насилнике.

Stojanka LekićПредседница Одбора за равноправност полова покрајинске Скупштине Стојанка Лекић представила је активности тог Одбора и Женске парламентарне мреже у Скупштини АП Војводине.
Лекићева је рекла да је један од приоритета у раду поменутих скупштинских тела да подстичу и помажу локалне самоуправе да формирају сопствене механизме за родну равноправност и да се умрежавају. Према њеним речима неопходно је изградити јаку мрежу за борбу против насиља над женама у свим локалним самоуправама, како би се у сарадњи са постојећим покрајинским механизмима који су веома активни и отворени за сарадњу ефикасније радило на побољшању постојећег стања.
Стојанка Лекић је оценила да је број пријава против насилника који је алармантан између осталог последица и заједничког континуираног рада на охрабривању жена да у случају појаве насиља пријаве насилнике.

Заменица Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана за област равноправности полова Даница Тодоров каже да та институција редовно прати стање у области породичног насиља и да свим институцијама, тужилаштву, полицији, центрима за социјални рад, домовима здравља и другим повезаним институцијама и организацијама даје одговарајуће препоруке у циљу побољшања стања, а све у циљу постизања нулте толеранције на насиље над женама и на друге облике родно заснованог насиља. Она је овом приликом апеловала на грађанке и грађане и на локалне представнице и представнике да се у случају било каквих недоумица у вези са породичним насиљем за помоћ обрате Покрајинском  заштитнику грађана – омбудсману.
Директорка Покрајинског завода за родну равноправност Весна Шијачки је подсетила присутне да је Комисија за родну равноправност Скупштине општине Житиште била добитник годишње награде Завода у овој области, као и да је управо у Житишту, Завод одржао први семинар из родне равноправности, што је потврда да се у тој општини добро ради. 
 
Učesnici tribine u ŽitištuПредседница Комисије за родну равноправност Скупштине општине Житиште Свјетлана Марковић изразила је задовољство што је Житиште домаћин округлог стола на поменуту тему. Она је казала да је то радно тело у сарадњи са Женском одборничком мрежом и другим партнерима покренуло бројне семинаре и едукације путем радионица, од потребе спречавања вршњачког насиља, што се показало као добро, преко економског оснаживања сеоских жена и охрабривања потенцијалних жртава да пријаве случајеве насиља и затраже заштиту. Локална самоуправа се труди да у сарадњи са надлежним институцијама и организацијама на вишем нивоу, остварује принципе родне равноправности и укаже да је неопходно радити на повећању свести о потреби превенције и спречавања родно заснованог насиља, казала је Свјетлана Марковић.

Зоран Прибишић судија за прекршаје Основног суда у Зрењанину рекао је да се код родно заснованог насиља у пракси јављају тешки проблеми у смислу доказивости дела, јер постоји страх од сведочења најближих у породици који веома често одустају од сведочења. Обезбеђивање функционисања државних институција и равноправности свих грађана уз узајамну сарадњу кључни су фактори за побољшање стања у овој области, сматра Прибишић.

GovorniciСлавица Михић, директорка локалног Центра за социјални рад је навела да Центар са сродним локалним механизмима има потписан секторски Протокол о поступању у случајевима насиља како би се ефикасније решавали сви конкретни случајеви. Такође, мобилни тим Центра доступан је 24 сата на дан.  Према речима Михићеве, број пријава је у порасту тако да се веома посвећено мора радити са жртвама. Центру је ове године пријављено 22 случаја насиља над женама, а у четири случаја насилници су након пријаве  кажњени. Оно што је проблем у том ланцу јесте недостатак стручних кадрова, сматра Славица Михић.