Брисел, 17. септембар - Демократска расправа унутар система парламентарне демократије једини је начин превазилажења проблема разлике између нормативног и стварног, изјавио је данас председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор у Европском парламенту у Бриселу.
Учествујући на конференцији „Војводина – Изазови демократске консолидације аутономије“, која се одржава под покровитељством потпредседника ЕП Ласла Шурјана, Пастор је рекао да је неопходно смањити политичке тензије и изместити важна питања из дневно партијског живота, те их преместити из медија у институције.
„До данас није уређено питање финанситање Војводине иако је по Уставу то требало да буде урађено још 2008. године. Постоји уставна гаранција од седам одсто, али је она стални предмет спорења. Донета је одлука Уставног суда Србије о оцени уставности Закона о надлежностима, а оцена уставности Статута и још неких закона су у процедури“, истакао је Пастор.
Он је додао да решавање спорова нема алтернативу, да покрајинска Скупштина и Влада имају институционалне капацитете и кадровске потенцијале да релаксирају постојеће сукобе, јер је једини начин за њихово решавање дијалог кроз институције система.
Потпредседник Владе АП Војводине и покрајински секретар за образовање, управу и националне заједнице Андор Дели говорио је о националним мањинама и систему образовања у Војводини наглашавајући да, захваљујући великом броју националних заједница, које су традиционално присутне и историјски везане за подручје покрајине, настао је јединствен образовни систем који паралелно функционише на више језика и тиме представја уникум у Европи. Он се осврнуо и на питање хармонизације секторских закона из области образавања и Закона о националним саветима националних мањина, пре свега у погледу тражења преноса дела оснивачких права над школама од нарочитог значаја за опстанак и унапређења образовања на појединим језицима.
Покрајински секретар за међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Бранисалв Бугарски презентовао је визију развоја АП Војводине, документ регионалног развоја, макроекономског развоја, привредне индикаторе и начин на који је покрајина успела да апсорбује европске фондове захваљујући прекограничној сарадњи.
Он је нагласио да је створено конкуретно окружење за будући развој, нарочито у областима прехране, пољопривреде, енергетике, ИТ сектора, делова за аутомобилску индустрију, а да су један од приоритета и рурални развој и заштита животне средине.
У другом делу дискусије, присутнима су се обратили посланици Евроског парламента Јелко Кацин, Кинга Гал и Бернд Поселт који су имали јединствен став о томе да су мултиетничност и мултикултуралност Војводине веома важни у процесу придруживања Србије Европској унији.
Кацин је истакао да ће се у процесу преговора Србије са ЕУ морати решити следећа питања: увођење адекватног степена аутономије, јер она не води до дезинтеграције него до јачања државе, затим промена Устава Републике Србије, доношење закона о финансирању, улагање у образовни систем и културу.
Посланица ЕП Кинга Гал, говорећи о Војводини истакла је да је Закон о националним саветима националних мањина добар и јединствен пример за Европу, те да АПВ види као малу ЕУ, јер вековима људи граде заједничку будућност. Она је указала и на важност решавања проблема финансирања покрајине и Статута, јер ће то питање свакако бити отворено у прцесу придруживања Србије ЕУ.
Посланик Бернад Поселт, говорио је између осталог и о важности децентрализованих држава у процесу функционисања Европске уније. Он је нагласио да је централизам увек структура неповерења и конфротације, те да је неопходно изградити поверење и помирење као предуслов за разноврсну Европу регија без централизма.
Панелу „Војводина – Изазови демократске консолидације аутономије“, који је организовала Скупштина АП Војводине под покровителсјством потпредседника Европског парламента Ласла Шурјана, у дискусији је учествовао и шеф посланичке групе СПС-ПУПС-ЈС-СДП Србије Павле Будаков, а присуствовали су и председница Одбора за међурегионалну сарадњу и европске интеграције Маја Седларевић, и секретар Скупштине АП Војводине Милорад Гашић.
Делегција је посетила и Мисију и Амбасаду Републике Србије у Бриселу, као и представништво Војводине, које је у склопу Мисије Србије.